BES'ten Çıkarsam Ne Olur?

Özlem Denizmen'in Posta Gazetesi'nde yayınlanan köşesinden soru cevaplar...

BORÇ YAPMA...

SORU: Konut kredisi kullandım, aylık taksidim 2650 TL. Üstüne iki tane de bireysel kredi kullandım. Her gün cepten yiyorum. Maaş aldığım banka “60 bin TL daha kredi alabilirsiniz” dedi. Bu parayı çekip nasıl bir yatırım yapıp borçlarımı azalabilirim? ● Akif

CEVAP: İlk önce sakinleş, rahat bir nefes al. Artık yeni borç kullanmayı düşünme. Aylık kazancın ne kadar bilmiyorum. Nereye ne kadar harcıyorsun bir bak, kısabileceğin harcamalara karar ver ve uygula.

Borçların bitmesine ne kadar var, faiz oranı ne, borç ödemelerini rahatlatmak için ev kredisi hariç diğer iki krediyi birleştirip uzun vadeye yayabilirsin. Bankacınla görüş, önerilerini al ona göre kararını ver.

BES’TEN ÇIKSAM MI?

SORU: 2.5 yıldır Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) para ödüyorum. Ancak borcumu ödeyemez hale geldim. BES’ten çıkarsam kesinti olur mu? ● Nalan

CEVAP: Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ilk 3 yıl içinde ayrıldığında devlet katkısı avantajından faydalanamazsın. Vazgeçeceğin devlet katkısı ne kadar bilmiyorum. İstersen yapabileceklerini tekrar gözden geçir.

Bankanla görüşüp borçlarını tek bir yerde topla. Bu durumda ödeyeceğin toplam faizin, bireysel emeklilik sisteminden kazandığın devlet katkısından fazla olmamasına dikkat et.

KREDİ NOTUNA ODAKLAN

SORU: Bankada borcum gecikmeye düştü, tamamını kapattım. İki bankaya daha borcum var birini yapılandırdım, diğerini nisanda tamamen kapatacağım. Bu durumda yeni bir kredi kartı alma şansım olur mu? Kredi çekebilir miyim? ● Yasin

CEVAP: Odaklanman gereken kredi notunu yükseltmek. Bunun için ödemelerini düzenli ve zamanında yapmalısın, fatura ödemelerini hesabından yapabilirsin. Kredi verme politikaları bankadan bankaya değişir. Hemen yeni bir kredi veya kredi kartı alman kolay olmayabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800