Twitter CEO’su Jack Gibi Yaşamak

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, yoğun iş temposunda sağlıklı kalabilmek ve odaklanarak çalışmayı başarmak konusunda günlük rutinini ve ipuçlarını paylaştı. Dorsey’in başarıları sizin için de bir ilham kaynağıysa, belki onun günlük rutininden kendinize de bir parça eklemeyi düşünebilirsiniz.
1
“Her sabah 5’te kalkarım”

Jack’i takdir etmemek elde değil elbette ancak bu şahsen benim için çok erken. Ama maalesef sanırım ben sabah erken kalmaya uygun biri değilim. Yine de atalarımızın ‘erken kalkan yol alır’ sözünün doğruluğunu bir kez daha görmüş olduk…

2
“Buz gibi su ile banyo yaparım”

Dorsey, bu rutinin sebebini de açıklıyor; “Hiçbir şey bana, oda sıcaklığından çıkıp buz gibi banyoya girmenin verdiği zihinsel özgüveni veremez. Eğer bu kadar küçük görünen ama can yakan bir şeyi yapmaya iradem varsa, hemen her şeyi yapabileceğimi hissediyorum”

Siz eğer, ‘ben buz gibi suya girmeye cesaret edemem’, diyorsanız ılık suyla başlamayı deneyebilirsiniz.

3
“Meditasyonsuz çıkmam”

Hem sabah hem akşam rutininde kendine birer saatlik meditasyon zamanı ayıran Dorsey, bunu 20 yıldır uyguladığını vurguluyor.
Kendinize sabah ve akşamları birer saat ayırmanız güne başlarken o güne odaklanmanıza, akşamları kendinizle başbaşa kalmanıza ve günün muhasebesini yapmanıza yardımcı olacaktır.

4
“Kahvaltı etmem”

Bizler sabah kahvaltısını en önemli öğün olarak kabul ederiz ancak 42 yaşındaki Dorsey’in rutininde bu yer almıyor.

5
“İşe 8 km yürüyerek giderim”

Her sabah işine yürüyerek gittiğini söyleyen Dorsey, bu zamanın ona hem güneş ışığından faydalanma imkanı verdiğini, hem de düşünme ve podcast dinleme zamanı kazandırdığını anlatıyor. Yürürken temposunun da koşma hızında olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum ;)

6
“Gün içinde yemek yemem”

Ünlü milyarder ilk ve tek öğününü akşam 18.00 ile 21.00 arasında yiyor. Menüsünde mutlaka et, balık ya da tavuk oluyor ve yanında da salata, ıspanak, Brüksel lahanası gibi bir tamamlayıcı… Son olarak da orman meyveleri ve bitter çikolatadan oluşan tatlısını yiyor. Yanında da kırmızı şarap.

7
“Haftasonları oruç tutarım”

Çok fazla yemek yeme odaklı yaşadığımızı düşünen Dorsey, Cuma akşamı yemek yemiyor. Cumartesi de… Pazar akşamına kadar oruç tutuyor yani. 

Buna ilk başladığında zorlandığını itiraf eden Dorsey, “İlk yaptığımda, sanırım 3. günüydü, halüsinasyon görüyormuş gibi hissettim. Garip bir histi. Ama sonraki yapışlarımda günlerimizin ne kadar yemek odaklı geçtiğini fark ettim. Ne kadar uzun oruç tutarsam zaman o kadar yavaşlıyor" diyor.

Dorsey, başarısının ardındaki temel iki noktanın meditasyon ve oruç olduğunu özellikle vurguluyor.

8
Rahatlamak İçin

Peki Jack rahatlamak, gevşemek için ne yapıyor diye merak ediyorsanız onun cevabını da veriyor; “15 dakika boyunca 104 dereceye ayarlanmış saunada kalıp, ardından 3 dakika boyunca 2 derecelik suda oturuyorum.”

Ayrıca masasının üzerinde stresi ve acıyı azalttığı, kişinin kendini iyi hissetmesini sağladığı  söylenen bir kızılötesi lamba bulunuyormuş.

Her başarılı insan gibi, Jack Dorsey’in de bu başarısının ardında belli rutinler ve azim var. Siz de kendi başarı hikayenizi yazarken, rutinlerinizi de oluşturmaya başlayın…

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol