Toplantı öncesi güveninizi artıracak 8 yol

Hepimizin başına gelir; uzun saatler boyunca bir proje üzerinde çalışırız ve fikirlerimiz hakkında kendimize güveniriz,  ta ki sunum gününe ve kendimizi adeta kabuğundan çıkamayan bir kaplumbağa gibi hissetmemize kadar.

Stresinizi ve sinirinizi suçlasanız da ya da kötü bir günümdeyim deseniz de, bunu gidermenin en kolay yolu sunum bitene kadar kendinizi iyiymiş gibi göstermek.

Meğerse söylenti doğruymuş: Araştırmalara göre kendinize güveniyormuş gibi göstermek insanları inandırabiliyormuş ve kendinize gerçekten güvenmeye itebiliyormuş.

Kendinize güven sağlamak için biraz daha akıllı yollar arıyorsanız okumaya devam edin – özellikle güvenden başka her şeyi hissettiğiniz günler için.

1. KENDİNİZİ RAHATLATMANIN YOLUNU BULUN

İş dünyasına vücut dili eğitimi veren The Nonverbal Group kurucusu Blake Eastman, bazen bir ayrıntıya takılıp büyük resmi kaçırıyor ve kendimize olan güvenimizi yıkabiliyoruz diyor. Kendinize sorun: “Bu görüşmeyi mahvedersem en kötü ne olabilir?” Unutmayın ki ucunda ölüm yok. Bunu hatırlamak sizi rahatlatır ve kendinize olan güveninizi artırır.

2. BİR YABANCIYLA KONUŞUN

Kendi kendinize ne kadar gergin olduğunuz hakkında konuşmak sadece sizi daha çok gerecektir. Önemli bir toplantıdan önce, sokakta gördüğünüz bir seyyar satıcıyla bir dakika sohbet edin. Böylece kafanızı biraz olsun sunum hakkında düşünmekten dağıtmış olursunuz. Büyük bir şehirde yaşamıyor musunuz? O zaman büyük toplantınızdan önce, kahve dükkanınızdaki çalışanlarla işle ilgili olmayan kısa bir konuşma yapabilirsiniz.

3. TEREDDÜT ETMEDEN HAREKET EDİN

Konu güven göstermeye geldiğinde, önemli olan karşınızdakini inandırmaktır. Eastman bu durumu şu şekilde açıklar: ‘ Ben buna A noktasından B noktasına harekete geçme konusunda tereddüt etmeden geçiş diyorum. Ne kadar tereddütte kalırsanız, o kadar güveniniz azalır’. Demek ki kendinize güven gösterebilmek için bahane üretmeyi bırakmanız gerekiyor!

4. SENARYOYU TERSİNE ÇEVİRİN

‘Neden olsun ki’ sorusuna odaklanmak yerine ‘Neden olmasın ki’ sorusuna odaklanmaya çalışın. Örneğin, eğer bir iş görüşmesine gidiyorsanız kendinize şöyle demeyin: ‘Sadece bir yıllık deneyimim var’. Cümleyi tersine çevirin: ‘Bir yıllık deneyimim var’. Cümleyi olumlu yönde değiştirmek sizin daha güvenli adımlar atmanızı sağlayacaktır.

5. BİR ARKADAŞINIZI ARAYIN

Bazen dünyadaki bütün olumlu düşünceler bile sizi olumlu olmaya itmeyebilir. Eğer durum buysa, size ne kadar harika olduğunuzu hatırlatacak bir arkadaşınızı arayın. Hızlı iki dakikalık bir konuşma bile size sunumu başarıyla tamamlamak için gerekli güveni verecektir.

6. GÜZEL GİYİNİN

Muhtemelen şu cümleyi duymuşsunuzdur: ‘İstediğin iş için giyinmelisin, sahip olduğun iş için değil’ Eğer sabah sol tarafınızdan kalktıysanız, sizi güvende hissedecek giysilere ulaşın.

7. BİR GÜÇ POZU VERİN

Ünlü TED konuşmasında Amy Cuddy, vücut dilindeki en küçük bir değişikliğin bile güveni yok edebileceğini anlatmıştı. Ellerinizi kalçanıza koyarak ‘Wonder Woman’ pozunu deneyin. Ya da bacaklarınızı biraz daha geniş bir pozisyona koyarak oturun. Vücudunuzu daha çok yer kaplayacak şekilde ayarlamak sizin daha güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır.

8. KİMSENİN SİZİ İZLEMEDİĞİNİ FARK EDİN

 ‘Biz çoğunlukla başkalarının bizim hareketlerimiz hakkındaki düşüncelerini abartırız’ der Eastman. ‘Ama işin aslı, herkes kendisi hakkında endişelenmekten sizin kötü bir günde olduğunuzu fark edemeyebilir’. Bu yüzden kendinizi güvenli görünmek için çok zorlamayın ve sadece kendiniz olun.

Daha etkili sunumlar hazırlamanız için önemli tüyolarÖnemli bir toplantıda fikirlerinizi açıklayacaksınız ya da satıştasınız ürününüzü en iyi şekilde anlatmalısınız ya da bir mülakatta karşı tarafı etkilemek istiyorsunuz, işte bütün bu alanlarda hepimizin ihtiyacı olan sunum beceresi!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store