Size İlham Verecek Başarılı İnsanların Hikayelerindeki Başarısızlıklar

Ne olursa olsun pes etmemeniz için size ilham verecek başarılı insanların hikayelerindeki başarısızlıkları derledik:

1 5 Vincent Van Gogh
Vincent Van Gogh

Sanat tarihine damga vurmuş, ömrünün son iki yılına dünyaları sığdıran Hollandalı ressam Vincent Van Gogh hayatı boyunca akıl sağlığı sorunlarıyla uğraştı. İlişkileri başarısız oldu ve 37 yaşında intihar etti. Hayatında sadece bir resim sattı ve bir sanatçı olarak başarısız oldu. Ancak bu, onun sanata olan hevesini ve tutkusunu bitiremedi. Ölümünden yıllar sonra post-empresyonizm dünyasında kilit bir figür ve nihayetinde gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan biri olarak tanınacağını asla bilemezdi.

‘’Aydınlığı, özgürlüğü ara: Yaşamın kötülükleri üstüne fazla derinden kafa yorma.’’

2 5 Steve Jobs
Steve Jobs

Teknolojik yenilik ve kurumsal vizyonda bir dahi: Steve Jobs. Apple’ı bugünkü konumuna taşımış olan Jobs’un geçmişi başarısızlıklarla, aksiliklerle ve yenilgilerle dolu. 1976 yılında Apple’da çalışmaya başladıktan sonra, şirket hızlıca yükselmeye başladı. Fakat 1985’teki ürün lansmanında başarısız olan Jobs, kendi şirketinden atıldı. Aslında çoğu insan tam da bu noktada pes eder, her şeyden vazgeçerdi.  Jobs ise, Next adındaki yeni şirketini kurdu. Next de başarısız kabul edildi fakat 1997 yılında Apple’ın dikkatini çekti. Apple şirketi satın aldı ve Jobs, liderliği ile teknolojiyi yeniden tasarladı.

‘’Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.’’

3 5 Bill Gates
Bill Gates

Dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates de girişimlerinde başarısızlığı tattı. Ancak buna rağmen girişimcilikten vazgeçmedi. Gençlik yıllarında ortağı ile kurduğu ilk şirketi Traf-O-Data, ile beklenen performansı gösteremedi. Bilgisayar programlama becerisi ve tutkusu, bu başarısızlığı onu ünlü yazılım şirketi Microsoft'un öncüsü haline getirdi. Hedefinden vazgeçmedi ve bugün bulunduğu konum tartışılmayacak kadar iyi.

‘’Sınavdaki bazı konularda başarısız oldum ama arkadaşım geçti. O şimdi Microsoft'ta başarılı bir mühendis ve ben Microsoft'un sahibiyim.''

4 5 Walt Disney
Walt Disney

Yaratıcı fikirleri olmadığı gerekçesiyle gazeteden kovulan Walt Disney’i film ve eğlence sektöründeki devrimlerinden tanıyoruz. “Dünyanın en mutlu alanını yaratmak için birçok kez reddedilmişti. Disney’in ilk animasyon stüdyosu dağılmış, maddi zorluklarla uğraşıyordu. Snow White, Pinokyo ve Fantasia gibi Disney klasikleri finansal başarısızlıklar da getirmişti. Birkaç defa iflas eden Walt Disney, bugün paha biçilemez bir eğlence devinin yaratıcısı olarak aklımızda.

 “Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin. Her şeyin bir rüya ve bir fare ile başladığını daima unutmayın.”

5 5 Abraham Lincoln
Abraham Lincoln

1856'da başkanlık yarışında mağlup olan Abraham Lincoln, reddedilme ve başarısızlığa yabancı değildi. Bu başarısızlıklara teslim olmayıp, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Ve Lincoln, 1861'de Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. Başkanı olarak seçildi.

 ‘’Hatadan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz.’’

Sonuç olarak aldığınız ret miktarı belirleyici bir faktör değil. Başarı hala elinizin altında.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Melih HUNDUR
Çok ilham verici örnekler. Özgüvenli insanlar arttıkça bu örnekler çok daha etkili olacaktır. Bize göre umarım çocuklarımız özgüvenli olur. Ülkece eğitimde bu kritere önem vermek gerekli diye düşünüyorum. Tabi ailede de.
Fethi Denizmen
Ozellikle girisimci ruhlu gencler icin Pes etmemeyi bilinc altina yerlestiren muhtesem derleme Akil edip yazana Para Durumu’na Tebrikler