Jeff Bezos, Bill Gates ve Diğer Başarılı Girişimciler Paralarını Nasıl Yönetiyor?

Tüm zamanların en zengin altı girişimcisinden para yönetimine dair alıntılar…

Dünyanın en başarılı girişimcilerinden bazılarının aynı zamanda dünyanın en zenginleri olması tesadüf değil. Zenginliklerini büyütmek veya sürdürmekle ilgilenen herkes, kendine büyük yararı olan işletme sahiplerinin tavsiyelerini dikkate almalı. İşte kazandıran ve kazanan en iyi isimlerden bazıları!

1. Jeff Bezos: Tutumlu Olmanın Kötü Bir Şey Olmadığını Kavrayın

E-ticaret mega şirketi Amazon'un kurucusu olan Jeff Bezos, 201,7 milyar dolar değerindeki servetiyle dünyanın en zengin ikinci insanı! 

Birçok insan tutumlu bir hayat sürmenin, kendilerini istedikleri şeylerden mahrum bırakmak ve para harcamaktan kaçınmak için ellerinden gelen her şeyi yapmak anlamına geldiğini düşünür. Ancak Bezos, tutumluluğun olumlu bir şey olduğuna inandığını çünkü inovasyonu beslediğini iddia ediyor ve ekliyor:

"Bence tutumluluk, tıpkı diğer kısıtlamaların yaptığı gibi yeniliği besliyor. Ne de olsa dar bir kutudan çıkmanın yegane yollarından biri, kendi çıkış yolunu bulmaktır."

2. Bill Gates: Yoksullara Yatırım Yapmak Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratır

Microsoft'un kurucusu Bill Gates 136,5 milyar dolar değerindeki servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı!

Dünyanın en zengin insanlarının çoğu hayırseverlik faaliyetlerine katılıyor ve Bill Gates de bir istisna değil. Gelecek nesillere fayda sağlamak isteyen bireylerin, toplumun en dezavantajlı kesimine odaklanması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: 

"Yoksul kesime yatırım yaptığımızda geleceği sürdürülebilir kılıyoruz."

3. Warren Buffett: Tasarruf Etmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Birçok insan para biriktirmenin değerini ebeveynlerinden veya diğer iyi niyetli yakınlarından öğrenir. Dünyanın en tanınmış ve başarılı yatırımcılarından biri ve Berkshire Hathaway'in sahibi ve CEO'su Warren Buffett, sağlam para alışkanlıklarına sahip olmanın servet yaratmak için çok önemli olduğunu ve tasarruf etmeyen insanları ileride başka problemlerin beklediğini düşünüyor.

Neyse ki, bu bilgece tavsiyesini uygulamak zor değil: "Bence en büyük hata, birikim alışkanlıklarını erkenden öğrenmemek, çünkü biriktirmek bir alışkanlıktır."

4. Bernard Arnault: Hangi Yatırımların İyi Performans Gösterdiğini Bilin

Dünyanın en büyük lüks moda perakende şirketi olan LVMH'nin yönetiminden sorumlu Fransız iş adamı Bernard Arnault 189,1 milyar dolar değerindeki servetiyle dünyanın en zengin 3. insanı!

Arnault, geçmiş yatırımlarına dönüp baktığında, "Arkadaşım Albert Frere ile yaptığım yatırımlardan her zaman memnun oldum ve onu daha fazla takip etmediğime de pişmanım çünkü şimdi çok daha zengin olabilirdim" dedi.

Hepimiz Albert Frere (Belçika'nın en zengin adamı) ile arkadaş olamasak da yüksek net değerli bireylerin paralarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olacak varlık/servet yönetimi ve planlama seçenekleri mevcut.

5. Mark Zuckerberg: Paranızın Nereye Gittiğinin Farkında Olun

Facebook'un kurucusu (yeni adıyla; Meta) Mark Zuckerberg, 116,1 milyar dolar değerindeki servetiyle dünyanın en zengin 5. insanı!

Zuckerberg, milyonlarca sosyal medya platformunun kullanıcısının verilerini içeren Cambridge Analytica skandalı nedeniyle son zamanlarda birçok ticari zorlukla uğraştı. Yine de dünyanın en zengin girişimcilerinden biri.

Zuckerberg, Facebook'un elde ettiği karı kullanırken öncelikle şirketin sağladığı hizmetlerin göz önünde bulundurulduğunu ve bunları müşteri deneyimi için geliştirmeye odaklanıldığını iddia ediyor. “Hizmetleri para kazanmak için geliştirmiyoruz, daha iyi hizmetler geliştirebilmek için para kazanıyoruz” diyor. 

Bu alıntı, paramızı belirli hedefler doğrultusunda kullanarak elde ettiğimiz sonuçları ölçmemiz için bize fikir verebilir. Facebook, müşterilerini mutlu etmeyi hedefleyen bir işletme olduğundan dolayı sağladığı hizmetleri geliştirmeyi önceliklendirmek mantıklı bir harekettir.

Ayrıca, Bill Gates gibi Zuckerberg de 2015 yılında Chan Zuckerberg Girişimi'ni kurarak hayırsever bağışı yapma taahhütünde bulundu. Bazı kaynaklar, hayır kurumuna tam fon sağlama hedefine ulaşmak için Facebook hisselerini sattığını bile söylüyor.

6. Amancio Ortega: Mütevazı Olun ve Boş Vermeyin

İnsanlar genellikle elde etmek istedikleri gelir miktarı veya elde etmek istedikleri minimum net değere ne kadar sürede ulaşmak istedikleriyle ilgili hedefler belirlerler. Amancio Ortega paranın içine doğmadı, ancak özellikle Inditex Grubu kurduktan sonra Avrupa'nın finansal açıdan en başarılı adamlarından biri oldu.

Çoğu kişi bu şirketi sadece ismini duyarak hemen tanıyamayabilir, ancak kuruluşun en ünlü markalarından biri olan Zara'ya hemen hemen herkes aşinadır.

İster para kazanma planları ister hayatın diğer yönleriyle ilgili olsun, Ortega her şekilde fazla kayıtsızlığa karşı uyarıyor: "Rehavet en kötüsü. Yaptığımla yetinmeme asla izin vermem ve çevremdeki herkese de bunu aşılamaya çalıştım" diyor.

Bu bakış açısı aynı zamanda Ortega'nın, alçakgönüllülüğü ve yatırımdaki gözü açıklığı ile repütasyon kazanmasına da yardımcı oldu. Ortega'nın bir ofisi olmadığı ve yemeklerini şirketin kafeteryasında yediği bildiriliyor. Ayrıca, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mülklere de yatırım yapıyor. INC.Magazine 

Keanu Reeves, NFT'lerin Şaka Olduğunu mu Düşünüyor? Yakın zamanda The Verge ile yapılan bir röportajda, The Matrix Resurrections yıldızları Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss'a yakın zamanda vizyona girecek film için yaratılan ve satıldıkları web sitesini geçici olarak çökertmeleriyle popülerliklerini kanıtlayan NFT'ler hakkında fikirleri soruldu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store