Hayatta Olmak İstediğiniz Yerde Misiniz?


İşte hayatta olmak istediğiniz yerde olabilmek için kendinize sormanız gereken sorular:

Başarılı olmak için adımlarımızı atarken çok heyecanlı ve motive olarak yola çıkarız. Daha iyi bir yarın için saatlerce çalışır ve birçok fedakarlık yaparız. Adım adım hedeflerimize ulaşmaya çalışırız. Başardığımızı gördükçe de daha fazlası için mücadele veririz. Peki bu başarı yolculuğunda kendimize hangi soruları sormalıyız?

İşte hayatta olmak istediğiniz yerde olabilmek için kendinize sormanız gereken sorular:

1. Vaktinizi iyi değerlendiriyor musunuz?

Başarmaya çalıştığınız şey üzerinde çok çalışmalısınız. Ancak aynı zamanda çok çalışmak ve üretken olmak tamamen farklı bir durumdur. Kaç saatinizi harcarsanız harcayın, üretken çalışmadığınız ve işleri yapmadığınız sürece, zamanınızı boşa harcarsınız. Örneğin, değerli vaktinizin 3 saatini 1 saatte yapılabilecek bir şeyi yapmak için harcıyorsanız, 2 saatinizi boşa harcamışsınız demektir. 

2. Aşırı mı düşünüyorsunuz?

Bir şeyleri fazla düşünmek, proaktif bir kişiyi, kişinin haberi bile olmadan pasif bir kişiye dönüştürebilir. Gereksiz sorunlar yaratabilir ve yaratıcı düşünme sürecinizi yavaşlatır. Bu yüzden, her şeyin her zaman 'mükemmel' gitmesi gerekmediğini anlamalısınız. Bazen 'salıvermek' aslında iyi bir şey. Durumu her zaman kontrol edemezsiniz. Ancak, cevabınızı her zaman kontrol edebilirsiniz. Bunu ne kadar erken fark etmeye başlarsanız, hedeflerinize o kadar hızlı ulaşırsınız. Dolayısıyla, sizi bu büyük başarılardan alıkoyan zihniyetiniz olabilir.


3. Vizyon sizin için ne ifade ediyor?

Hayatta başarmak istediğin şey nedir? Neyi başarmak istediğinize dair bir vizyonunuz olduğunda, bir engeli aşmak için verilen mücadele ne kadar zor olursa olsun, bir yolunu bulursunuz. Bununla birlikte, vizyona fazla bağlanmak yolculuğu unutmanıza da neden olabilir, çünkü her zaman kendinizi şu anda bulunduğunuz yerle 5 yıl sonra olmak istediğiniz yerle karşılaştırırsınız. Çünkü başarılması gereken daha birçok şey vardır. Bu, kendinizden şüphe duymanıza ve halihazırda başardığınız her şeyi unutmanıza neden olabilir. 

4. Risk alıyor musunuz?

Başarılı olmak istiyorsunuz değil mi? Öyleyse neden farklı eylemlerde bulunuyorsunuz? Başarıya giden yolculuğunuza başlamış olmanız harika, ancak bu zaten orada olduğunuz anlamına gelmez! Bu hayatta risk almadan başarılı olan tek bir başarılı insan yok. Başarılı olmaya çalışmak, konfor alanınızdan yapabileceğiniz bir şey değil. Daha iyi olacağınızı umarak riskli seçimler yapmalısınız. Risk almak, başarıya ulaşma yolculuğunun bir parçasıdır. Risk almamak, kişisel gelişim fırsatından kaçınmak ve yaşamınızın maksimum potansiyeline ulaşmak ve bu nedenle kendinizi hayattaki büyük başarılardan alıkoyar.

5. Doğru insanlarla mısınız?

Jim Rohn'un en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması olma konusundaki ünlü sözünü herkes biliyor. Kendinizi, kendinizin mümkün olan en iyi versiyonu olmanız için desteklemeyen, motive etmeyen ve ilham vermeyen bir ortamda bulursanız, çevrenizi değiştirin! Bu insanların sizi geride tuttuğunu ve etrafınızı bu insanların tam tersi ile çevrelemeniz gerektiğini ne kadar çabuk anlarsanız, hayatta olmak istediğiniz noktayı o kadar hızlı alırsınız.

Özetle, şu anda başardıklarınızdan daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyorsanız, yolculuğunuzun şimdiye kadarki nasıl geçtiğini düşünmek için biraz zaman ayırmak iyi bir şey. Nelerin iyi gittiğini öğrenin, ama daha da önemlisi, hangi alanlarda kendinizi geliştirebileceğinizi bulun. 

En önemlisi, şu anki durumunuz son varış noktanız olmayacak, hayatta hangi yolu izleyeceğiniz size kalmış.


Özlem Denizmen ile Para Durumu - 2. BölümÖzlem Denizmen ile Para Durumu’nun bugünkü konukları; akademisyen, yazar Prof. Dr. Uğur Batı ve N11 Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Süzme. Merak ettiklerinizde “Kaktüs modu” ve izleyici sorularıyla yeni bölüm yayında!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store