Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte düğün hazırlıkları kaldığı yerden devam ederken, altın fiyatları da artış gösteriyor. Altın alırken nelere dikkat etmeli? Altının sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Detaylar haberimizde.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada 'çakma altın' olarak bilinen fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altını piyasada dolaşmaya başladı. Düğün yapan çiftlere takılan altınların ilk bakışta ayırt edilemeyecek özelliklerde olduğunu söyleyen Kuyumcu Bülent Dalyan, "Maddi durumu elverişli olmayan kişiler 'elleri boş kalmasın' diyerek gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Firmamıza geldiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

Sahte altının gerçek altından ayıran en belirgin özelliğinin rengi ve hafifliği olduğunu söyleyen Dalyan, "Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez" şeklinde konuştu.

Aynı görünüm ve ebattaki 'Adana burması' modelinde yapılmış Suriye altını ile gerçeğini hassas teraziye koyan Dalyan, gerçek altının 30 gram, sahte altının ise 15 gram olduğunu gösterdi.

İmitasyon ürünler ve Suriye altını satışı da yapılan bir işyerinde çalışan Gamze Taraca, takıcı ve tezgahlarda 10 ila 50 lira arasında satılan imitasyon altınlara talebin çok yüksek olduğunu belirtti. Taraca, "Altın fiyatları çok yükselince hanımlar bu ürünlere yöneliyor. Fiyatları çok uygun, gerçeğinden ilk bakışta ayırt etmek çok zor. Ciddi miktarda satış yapıyoruz" dedi

Altın Nasıl Saklanır?

  • Altınları fiziksel olarak saklamak isterseniz, o zaman banka kasaları en güvenilir çözüm. Yıllık ücretleri kiralamak istediğiniz kasanın büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor.
  • Bankalarda gram ile altın alıp satımı yapabileceğiniz vadesiz altın hesapları var. Yani her şey sanal, 1 gram, 5 gram istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Daha sonra isterseniz yine istediğiniz kadar gram altını satabiliyorsunuz. Evinizde, kasanızda fiziksel olarak altını saklamayın.
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store