Altının sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Altın fiyatları da el yakıyor. Altın alırken nelere dikkat etmeli? Altının sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Detaylar haberimizde.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada 'çakma altın' olarak bilinen Suriye altını piyasada dolaşmaya başladı.

Sahte altının gerçek altından ayıran en belirgin özelliğinin rengi ve hafifliği olduğunu söyleyen Kuyumcu Bülent Dalyan, "Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez" diye konuştu.

Dalyan, hassas terazide yapılan ölçümde; aynı görünüm ve ebattaki 'Adana burması' modelinde yapılmış Suriye altını 15 gram, gerçeği ise 30 gram çıktığını kaydetti.

İmitasyon ürünler ve Suriye altını satışı da yapılan bir işyerinde çalışan Gamze Taraca, imitasyon altınlara talebin çok yüksek olduğunu söyledi. Taraca, "Altın fiyatları çok yükselince hanımlar bu ürünlere yöneliyor. Fiyatları çok uygun, gerçeğinden ilk bakışta ayırt etmek çok zor. Ciddi miktarda satış yapıyoruz" dedi.

SAHTE ALTINI ANLAMA YÖNTEMİ

- Eğer altını diğer kuyumculardan daha ucuza satan bir yer ile karşılaştıysanız altının gerçekliğinden şüphe edebilirsiniz.
- Satın aldığınız altının üzerinde damga olması gerekir.
- Isırma yöntemi gerçek altını anlamak için kullanılan ve eskilerden beri en çok tercih edilen yöntemdir.
- Isırma yönteminden sonra en çok bilinen yöntem ses yöntemidir. Gerçek altın sert bir zemine atıldığında tok bir ses çıkar. Sahte altınlarda ise bu ses oldukça ince ve cılızdır.
- Mıknatıs yönteminde altını mıknatısa yaklaştırdığınız da birbirlerini çekiyorlarsa bu altının sahte olma olasılığı çok yüksektir.
- Altın, yoğunluğu yüksek bir madendir. Bu nedenle aynı ölçüde olan farklı bir takıdan çok daha ağırdır.
- Seramik tabak yönteminde seramik bir tabağa altın ile çizikler atılır. Eğer tabakta oluşan çizgiler siyah ise altın yüksek ihtimalle sahtedir. Eğer oluşan çizgiler altın rengindeyse bu, altının gerçek olduğunu gösterir.

ALTIN NASIL SAKLANIR?

  • Altınları fiziksel olarak saklamak isterseniz, o zaman banka kasaları en güvenilir çözüm. Yıllık ücretleri kiralamak istediğiniz kasanın büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor.
  • Bankalarda gram ile altın alıp satımı yapabileceğiniz vadesiz altın hesapları var. Yani her şey sanal, 1 gram, 5 gram istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Daha sonra isterseniz yine istediğiniz kadar gram altını satabiliyorsunuz. Evinizde, kasanızda fiziksel olarak altını saklamayın.
Düğün öncesi 'cicim bütçesi' yapın!'Düğüne göre para değil, para durumunuza göre düğün yapın' diyen Özlem Denizmen'den düğün öncesi tavsiyeler...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store