Altın değer kazanmaya devam ediyor: 7 ayın zirvesinde!

Altın fiyatları, küresel düzeydeki askeri çatışma endişeleri, ABD dolarının değer kaybetmesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) muhtemelen önümüzdeki yılın ilk yarısında faiz indirimine gitme olasılığıyla ilgili güçlenen beklentilerle birlikte yükselişini sürdürdü.

Güncelleme:

ABD'de enflasyonun yavaşladığını gösteren verilere dayanarak, Federal Rezerv'in faiz artırımlarını tamamladığına dair öngörüler güç kazandı. Bu durum, ABD dolarının zayıflamasına ve tahvil faizlerinde bir düşüşe neden oldu. Dolar endeksi, son 3 ayın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor ve düşen tahvil faizleri, altının ons fiyatını son 7 ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Fed'in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği beklentileri ve bu nedenle artan talep, altının ons fiyatını üst üste 5 işlem gününde yükselterek 2 bin 50 doları test etti. Şu anda altının ons fiyatı 2 bin 45 dolar civarında dengelenirken, rekor seviye olan 8 Mart 2022'deki 2 bin 70,40 dolar seviyesinde bulunuyor.

Altına olan talep artacak

Analistlere göre, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın genişleyeceği endişeleri, genellikle güvenli liman olarak görülen altının fiyatındaki artışa katkıda bulundu. Ayrıca, altın fiyatlarının, Fed'in 2024'ün ilk yarısında "güvercin" bir eğilime doğru dönme beklentileri tarafından etkilendiği belirtiliyor.

Diğer taraftan düşük faiz oranları, faiz getirmeyen altını tutmanın maliyetini azaltırken, Hindistan'da düğün sezonu, Batı dünyasında Noel dönemi ve Çin'de yeni yılın altına olan talebinin artması bekleniyor.

ING Emtia Stratejisti Ewa Manthey, yaptığı açıklamada, "Zayıf dolar ve düşük tahvil faizleri altını yukarı taşımaya devam ediyor." dedi.

Piyasalarda bu hafta 3. çeyrek büyüme oranı ve Fed'in enflasyon göstergelerinden Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi dahil ABD'nin ekonomik verilerinin yakından takip edileceğine işaret eden Manthey, "Fed'in politikasının gelecek aylarda altın fiyatlarına ilişkin görünüm açısından kilit rol oynamaya devam edeceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

ABD doları baskı yaratıyor

Manthey, ABD dolarının gücünün ve Fed'in sıkılaşmasının bu yılın büyük bir bölümünde altın piyasası üzerinde baskı yarattığını belirterek, yükselen faizlerin, "herhangi bir faiz sunmayan" altın için genel olarak olumsuz olduğunu aktardı.

Fed'in 2024'ün 2. çeyreğinde faiz indirimlerine başlamasının beklendiğini, bunun da altın fiyatlarındaki yükselişini destekleyeceğini kaydeden Manthey, "Altın fiyatlarının, Fed'in para politikasının gevşemesinin ardından doların zayıflamasıyla 2024'te destekleneceğine inanıyoruz." açıklamasında bulundu. 

Orta Doğu'daki gerilimin tırmanma riskinin de değerli metallere destek sağladığına işaret eden Mantheş, "Altın fiyatlarının gelecek yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını ve 4. çeyrekte ons fiyatının ortalama 2.100 dolara ulaşmasını bekliyoruz." dedi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800