Para durumunuzu en iyi nasıl takip edebilirsiniz?

Para kazanma konusunda harika, biriktirmekte çok kötü olabilirsiniz. Ya da tam tersi olabilirsiniz. Etkileyici net değeriniz veya kötü kredi puanınız olabilir. Dünyanın en büyük bütçecisi ve dünyanın en kötü yatırımcısı olabilirsiniz.

“Parayla arası iyi” olmak pek çok anlama gelebilir. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden bazılarına bir göz atalım.

Parayla aranızın iyi olduğunu gösteren tek bir şey olmasa da nasıl yaptığınızı görmek için izleyebileceğiniz bazı şeyler var.

Net Değer

Net değeriniz, toplam varlıklarınız eksi yükümlülüklerinizdir. Varlıklar, banka hesaplarınızdaki parayı, yatırım hesaplarınızı, tahsil edilebilir öğeleri, konut öz sermayesini ve daha fazlasını içerir. Yükümlülükler, kredi kartı bakiyeniz, otomobil kredileriniz, öğrenci kredileriniz, ipotek bakiyeniz ve daha fazlası gibi borçlu olduğunuz şeyleri içerir.

Net değerinizi hesaplamak için varlıklarınızı ve borçlarınızı ayrı ayrı toplayın. Ardından, borçları varlıklardan çıkarın. Net değeriniz negatifse şaşırmayın. Bu, şu anda sahip olduğunuzdan daha fazla borcunuz olduğu anlamına gelir. Net değerinizi yılda birkaç kez takip etmeye çalışın. Harcamalarınızı takip etmek için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz. Zamanla para durumunuzun iyileştiğini görmeye başlayacaksınız. Bundan elde edilen başarı gerçekten motive edici olabilir ve çoğu zaman bireyleri daha fazla birikime ve yatırım yapmaya yönlendirir.

Kredi notu

Kredi notunuz, finansal hayatınızda ne kadar sorumlu olduğunuzu gösterir. Borç istediğiniz yerler, önce kredi puanınıza bakar. Kredi puanı, birikim oranınızı veya yatırım başarınızı hesaba katmaz, bu nedenle bütünsel bir sayı değildir. Ama borç alıp geri ödemede iyi olup olmadığınızı gösterir. Kredi almaktan kaçınmayı planlasanız bile, yine de iyi bir kredi notuna ihtiyacınız olabilir.

Kişisel Hedefler

Para konusunda iyi olmak, herkesin arzu ettiği aynı finansal hedeflere ulaşmak anlamına gelmez. Para, kişisel hedeflerinize ulaşmak, daha mutlu ve daha az stresli hayat yaşamak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Hedeflerinizin listesini yapın. Ardından, para durumunuzun bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Masraflarınızı İzleme

Sıkı bir bütçe yapmasanız bile, işlemlerinize en azından her ay bakmak akıllıca olur. Hesap özetlerinizi düzenli olarak kontrol ederseniz, birçok gereksiz harcamaları fark edebilirsiniz.

Konut, ulaşım, market, sigorta ve eğlence gibi ana kategorilere ne kadar harcadığınızı bilmelisiniz. Ayrıca ne kadar birikim yaptığınızı ve bu birikim oranının hedeflerinize uygun olup olmadığının da farkında olmalısınız.

Para durumunuz konusunda daha iyi olmak ister misiniz? O zaman başlayın:

Bütçe yapın

Bütçe oluşturmak ve takip etmek, para durumunuzu daha iyi hale getirmenin ilk adımlarından biri. Bütçe oluşturarak harcamalarınızı azaltabilir ve birikimlerinizi artırabilirsiniz. Emeklilik gibi uzun vadeli hedefler veya kendi işinizi kurmak gibi kısa vadeli hedefler için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Mevcut giderlerinizi incelemek ve daha fazla biriktirebilmek için nereden kısabileceğinizi Moneye kullanarak görebilirsiniz.

Yatırım yapmaktan korkmayın

Borcunu ödemek ve para biriktirmek, birçok tüketici için oldukça basit görevlerdir. Borcunuzu daha hızlı ödemek istiyorsanız, aylık ödemenize daha fazla para ekleyin. Ancak yatırım yapmak daha karmaşık, pek çok tüketici bununla uğraşmaktan kaçınır. Ne yazık ki, yatırım yapmazsanız, muhtemelen hiçbir zaman tamamen emekli olmaya yetecek kadar tasarruf sağlayamazsınız.  Yatırımın nasıl çalıştığını ve hangi seçeneklerin mevcut olduğunu öğrenmek, para konusunda iyi olmanın kurallarından biridir.

Öğrenmeye istekli olun

Kişisel finans dünyası sürekli değişir. Birkaç yıl önce kripto para birimine bu kadar fazla yatırım yapan yoktu. Şimdi ise bu oldukça popüler hale geldi. Kişisel finans alanında etkili kişileri takip ederek, finansal yayınları inceleyerek ve kişisel finans haberlerinden haberdar olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Daha fazla kişisel tavsiye istiyorsanız, Moneye danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Parayla İyi Olmak Zaman Alır

Çoğu okul kişisel finansı öğretmediğinden ve birçok ebeveyn çocuklarıyla parayı konuşmadığından çoğumuzun güvenli bir gelecek inşa etmek için gereken finansal beceriler olmadan evden ayrılması şaşırtıcı değil. Para konusu gerçekten üzerinde çalışılabilecek bir şey. Kişisel finans konusunda daha eğitimli olmak, yeni bir dil öğrenmek gibi. İlk başta zor gibi gelebilir ama zamanla rayına oturur.

 

Yatırım Ne Zaman Kumara Döner?Bir şey çok riskliyse kumar olasılığı artar mı? Özlem Denizmen programının ‘’Yuvarlak Masa’’ bölümünde Psikiyatr Dr. Kenan Eren ile konuşuyor.

 

Etiketler Moneye Para Durumu
Yorumlar
Kalan Karakter 800