Kolay Para Biriktirmek İçin Ne Yapmalı?

Para biriktirmek her zaman için bir ihtiyaç. Bugünün yarını var, insanız, başımıza her an bir şey gelebilir. Kenarda bir birikmişin olması büyük güvence. Ayrıca verdiği güven ve özgürlük duygusu da tarifsiz…
Kolay Para Biriktirmek İçin Ne Yapmalı?

Para biriktirme alışkanlığınız yoksa bu size başlangıçta oldukça zor gibi görünebilir ama elbette bunun da kolay yöntemleri var.

En zoru ilk adımı atmak… Bir başlayın, göreceksiniz ki devamı kolayca gelecek. Bu sizde bir alışkanlık halini alacak ve sürekli kenara para koymak isteyeceksiniz.

Haydi şimdi birikim yapmanın kolay yöntemlerine bir bakalım.

 1 - Hedef Koyun

Para biriktirmenin olmazsa olmazı ve en kolay yolu hedef koymak. Örneğin yurt dışı seyahatim için para biriktiriyorum ya da 3 ay sonra o çok istediğim akıllı telefonu alacağım ya da acil durumlar için kenara para koyacağım diyerek kendinize hedef belirlemekle başlayabilirsiniz. İstediğiniz bir şey uğruna para biriktirmek, birikim yapmayı kolaylaştıracaktır.

2 -Plan Yapın

Hayalle hedef arasındaki tek fark plan yapmaktır. Para biriktirmeye karar verdiğiniz zaman plan yapın. Ayda kaç para biriktirebilirsiniz, nelerden tasarruf ederek bu parayı biriktireceksiniz, hedefinize ulaşmanız ne kadar sürecek gibi detayları planlayın.

3 - Harcamalarınızdan Tasarruf Edin

Para biriktirmenin en temel kuralı aylık geliriniz elinize geçer geçmez ilk olarak birikimi bir kenara ayırmanız. Eğer çok para harcıyorsanız, ihtiyaçlarınız dışında paranın nelere gittiğini gözden geçirmenizde fayda var.

4 - Ek Gelir Elde Etmeye Çalışın

Kendi yeteneğinize göre ek gelir elde etmeye çalışın. Ekstradan kazandığınız her kuruşu birikiminize ayırabilirsiniz. 

5 - Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Hedefiniz için alışkanlıklarınızda da ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Bir önceki ayı ele alın. Nelerden kısabilirsiniz. Örneğin haftada 2 gün arkadaşlarınızla dışarıda yemek yiyorsanız, bunlardan birini yemek, diğerini kahve olarak planlayabilirsiniz.

6 - Ne Kadar Harcama Yaptığınıza Bakın

Aylık gelirinize göre gider tablonuzu çıkarın. Eğer aylık harcamanız gelirinizden fazlaysa para biriktirmeniz zor. Bunun için aylık gider tablosu oluşturun. Yaptığınız fazla harcamalardan tasarruf edin. Gereksiz abonelikler var mı, faturaları azaltabilir misiniz, olmasa da olur dediğiniz giderler neler… Bunları sıralayın.

7 - Birikim Hesabı Açın

Eğer para biriktirmekte zorlanıyorsanız işi güvendiğiniz bir bankaya emanet edebilirsiniz. Paranız kolay ulaşılabilir olursa, harcama ihtimaliniz de artar.

8 - Borçlarınızı Kapatın 

Eğer borcunuz varsa, öncelikle borcunuzu kapatmak isteyebilirsiniz. Kartopu dediğimiz taktikle borçlarınızı azaltmanız ve sonucunda kapatmanız mümkün. En azından en büyüğüne doğru giderek borçlarınızı ödeyin. Sonra birikiminize odaklanabilirsiniz. 

9 - Sabredin

Para biriktirmenin gelirden sonraki en büyük ihtiyacı sabır. Bir anda büyük sonuçlar beklemek yerine sabırlı olun.

Paramı Yönetebiliyorum websitesini ziyaret etmek için tıklayınız. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol