İnternette bıraktığınız izleri gizlenmenin 7 yolu

İsmimi internetten nasıl silebilirim? Belki normal hayatta değil ama dijital dünyada geçmişi temizleyip silmek zor da olsa mümkün. İşte internette bıraktığınız izleri ve arama motorunda kalmasını istemediğiniz içerikleri silmenin 7 yolu.

Güncelleme:

Google ya da bir başka arama motorunda kendi ismini aramak, hakkınızda neler yazıldığını ve hangi paylaşımlarla anıldığınızı görebilmeye imkan sağlıyor. Hoşlanmadığınız ya da size zararı dokunacağını düşündüğünüz verileri silmek ise pek de kolay değil. Dijital dünyada bir kez bir şey paylaşıldığı zaman bunu kaldırmanın kesin bir yolu yok ancak bıraktığınız izleri temizleyebileceğiniz birkaç yöntem var. Siber güvenlik şirketi ESET’in internette isminizi nasıl sileceğinize yönelik önerileri şöyle:

 İSMİMİ İNTERNETTEN NASIL SİLERİM? 

Çevrimiçi dünyada bir şey paylaşıldığı zaman bunu kaldırmanın kesin bir yolu olmasa da bıraktığınız izleri silmenin yolları;

 1. Google’da kendinizi aratın. İlk olarak internette sizin hakkınızda ne kadar bilgi varsa bunların hepsini bilmeniz gerekiyor. İsminizi aratın, ilk beş sayfada karşınıza çıkan sonuçları kontrol edin ve karşınıza nelerin çıkacağını görmek için isminizi telefon numaranız ya da ev adresiniz ile birlikte aratın.

2.  Kullandığınız hizmetlerin gizlilik ayarlarını kontrol edin. Facebook ve Twitter gibi bazı platformların, size ait içeriklerin ve iletişim bilgilerinin arama motorlarında ortaya çıkmasına engel olan gizlilik ayarları seçeneği vardır.

3. İnternet sitesinin sahibi ile iletişime geçin. Bir başka internet sitesinde belirli bir verinizi kaldırmak isterseniz bunu internet sitesinin sahibinden talep edin. Birçok internet sitesi, iletişim bilgilerini “Bize Ulaşın” seçeneği altında sunmaktadır.

4. Gereksiz olan her şeyi silin. Birçoğumuz gereğinden fazla paylaşım yapıyoruz. Dijital dünyadakilerin size dair ne bildiği konusunda endişeleriniz varsa  işe eski Facebook gönderilerinizi, beğenmediğiniz tweetlerinizi ya da utandığınız diğer fotoğrafları silmekten başlayın. Gizlilik sizin için önemli olduğu kadar arkadaşlarınız ve aileniz için de önemlidir, bu yüzden bu kişilerle beraber çekildiğiniz fotoğrafları da silin.

5.  Google ve Bing’den size ait kişisel bilgileri kaldırmasını isteyin. Kendinize dönük birkaç temizlik yaptıktan sonra sıra arama sonuçlarından kişisel bilgileri kaldırmak için Google’ın sunduğu yeni aracı https://support.google.com/websearch/answer/9673730  kullanmaya geliyor. Şu an Bing sadece rıza dışı paylaşılan görüntülerin ya da çalışmayan bağlantılar ile eski içeriklerin kaldırılmasına imkan tanıyor. AB içerisinde ikamet ediyorsanız Google’ın Unutulma Hakkı formunu ve Bing’in Arama Engelleme Talebi’ni kullanın.

6. Paylaşım yapmadan önce bir kez daha düşünün. Tüm bu zorlukların üstünden geldiğinize göre sıra geleceği planlamaya geldi. Sanal dünyadaki hayatınız devam ediyor; belki hala Instagram, LinkedIn ya da diğer herhangi bir sosyal medya platformunu kullanmak istiyorsunuz. Bu gayet normal. Ancak biraz daha çaba göstererek gizlilik tercihlerinizi gözden geçirin, gönderilerinizi kimin görebileceğini akıllıca seçin ve daha sonrasında pişman olabileceğiniz gereksiz içerikleri paylaşmaktan kaçının.

7.  Bir VPN aracı kullanın. Bu ekstra koruma kalkanı ile bağlantınız şifreli olurken konumuz ise gizli kalacaktır. Her şeyden önce bu, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemeye yardımcı olur.

Pazartesi güzelleştirecek 5 sihirli yol!Pazartesi güzelleştirecek 5 sihirli yol!Üzerinizdeki pazartesi stresini hafifletmek mümkün. Sadece bakış açınız değiştirip birkaç küçük düzenlemeyle hissettiğiniz baskı ve kaygıyı azaltabilirsiniz. İşte pazartesi mutsuzluğunu gidermenize vesile olacak 5 sihirli dokunuş.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800