Nasıl Hızlı Tasarruf Edilir?

Tam zamanlı işimi bırakıp, ek işlerle geçinmeye başladığım zamanlarda, dünyada kontrol edemediğimiz çok şey olmasına rağmen hala yapabileceğimiz çok şey olduğunu fark ettim.

Tam zamanlı işimi bırakıp, ek işlerle geçinmeye başladığım zamanlarda, dünyada kontrol edemediğimiz çok şey olmasına rağmen hala yapabileceğimiz çok şey olduğunu fark ettim. Finansal okuryazarlığımı geliştirmek, online kişisel finans eğitimlerine katılmak, bir bütçe uygulaması indirmek gibi... Böylece kendimi yalnız hissetmedim ve para biriktirmek ve işlerimi büyütmek için yeni, benzersiz yollar keşfettim.

 

2020'de geleceğimin kontrolünü daha fazla elimde hissetmek için yaptığım buydu. Ve işe yaradı!

 

Peki sizin için, 2020 yılı finansal durumunuzu ciddiye aldığınız bir yıl mıydı? Para biriktirmeye, harcamadan daha öncelik verdiğiniz ve daha sonra kendinize teşekkür edeceğiniz gerçek bir değişiklik yapmaya başladığınız yıl? Öyleyse harika!  2021 yılı için de umarım böyle düşünüyorsunuzdur. İşte size paradan tasarruf etmeniz için uygulayabileceğiniz birkaç yol çıkardım:

 

1. Kendinize Yatırım Yapın

Daha önce kişisel bir finans kitabı aldıysanız, ilk önce kendinize yatırım yapmanızdan bahsedilme ihtimali yüksek. Neden? Çünkü bu iyi bir tavsiye ve işe yarıyor.  İlk işiniz önce biriktirmeye, sonra harcamaya odaklanmaktır. İşte tam da bu yüzden bütçe yapmaya başladım. Böylece gelirimin bir kısmını harcamalardan önce tasarrufa ayırmam gerektiğini anladım.

 

2. Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamalarınızı gözden geçirmek ve geçmiş harcama seçeneklerinizle yüzleşmek bazen zor olabilir. Ancak harcamalarınızı takip etmek kontrolünüz dışındaki olayları görebilmenizi ve önlem almanızı sağlar. Düzenli olarak yaptığınızda da aslında kendinizi iyi hissedersiniz. Harcamalarınızı izlemek, "Tüm param nereye gitti?" sorusunu yanıtlayarak paranız konusunda size çok ihtiyaç duyulan netliği sağlamaya yardımcı olacak. Ayrıca, başka bir önemli soruyu net bir şekilde yanıtlayabilecektir: "Mevcut harcamalarım birikim hedeflerime ulaşmama yardımcı oluyor mu yoksa engelliyor mu?"

 

Kişisel bir örnek olarak, uzun zamandır harcamalarımı Moneye uygulaması ile takip ediyorum. Ondan önce, finansal durumumu iyi idare ettiğimi düşünürdüm. Ancak harcamalarımı takip edemediğim için, bunun doğru olup olmadığına veya kendime söylediğim doğru olup olmadığına dair hiçbir kanıtım yoktu.

 

3. Giderlerinizi Azaltın

Harcamalarınızı takip etme alışkanlığı kazandığınızda, tasarruf için daha fazla para ayırmak için azaltmak istediğiniz alanları daha kolay tespit edebilirsiniz. Birikim hedeflerinize odaklanın ve mevcut harcamalarınızın kişisel değerlerinizle uyumlu olup olmadığını daha dikkatli bir şekilde düşünün.

 

4. Cüzdanınıza Not Koyun

Bu küçük numarayı daha önce hiç duymamış olabilirsiniz, ancak çok basit ve etkilidir. Cüzdanınıza, normalde ehliyetinizi koyacağınız pencereli alana kart boyutunda bir kağıt koyun. O kağıt parçasına şunu yazın: ‘’ZAAFINI MI SEÇİYORSUN, HEDEFİNİ Mİ?’’

 

Bu cüzdanı kapatmanıza ve ödeme gişesinden uzaklaşmanıza veya online alışverişinizi iptal etmenize yardımcı olacak bir tavsiye olabilir.

 

5. Geliriniz Artmıyormuş Gibi Davranın

Geliriniz arttıkça harcamalarınız da hep artar. Başka bir deyişle, işten zam aldığınızda, bu fazladan parayı biriktirmek yerine, bunu daha çok dışarı çıkmaya, giyeceklere veya yaşayacak daha pahalı bir yer bulmaya harcarsınız. Bu net değişmez.

 

İşte size takip etmeniz gereken stratejiyi söylüyorum; zam almadan önce sahip olduğunuz yaşam tarzını sürdürmek ve şimdi kazandığınız ek geliri birikimlerinize veya yatırım hesaplarınıza yönlendirmek. Bu şekilde, farklı birikim hedeflerinize ulaşma sürecini etkili bir şekilde hızlandırırsınız.

Bütçeleme 101: Nasıl Bütçe Yapılır?50/30/20 bütçesini kullanarak gelirinizi ihtiyaçlar, istekler, tasarruflar ve borç ödemesi olarak bölün.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store