Isınmak İçin Tasarruflu Öneriler

Kış kendini gösterdi. Artık birçok evde ısınmak için yakıt tüketilmeye başlandı. Tabii faturalar da bundan etkileniyor. Peki cep yakmadan, ısınmada tasarrufun yolları neler?

Kış yüzünü geç de olsa gösterdi. Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde doğal gazı kullanmaya başladık. Kışın kendini gösteren giderlerden biri de doğal gaz faturası. Yine de doğal gazın doğru kullanımıyla faturada tasarruf etmek mümkün


Bunun için ilk yapmanız gereken duvar yalıtımı. Pek çok evde  duvar ve pencere yalıtımının olmaması, daha geç ısınmaya sebep oluyor. Duvar yalıtımı ve çift camlı pencere kullanarak daha kolay ısınmanız mümkün.

2 8 BAKIM YAPTIRIN

Kış gelmeden önce kombinizde bakım yaptırmanız gerekiyor ve bunu her yıl yaptırmalısınız.Bakım yaptırmadığınızda, kombiyi fazla yakmanıza rağmen yeterince ısıtmama gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.Mevcut problemleri tespit edeceğiniz bakımla birlikte faturalarınızı daha uygun hale getirebilirsiniz. Bilindiği üzere farklı kombi çeşitleri bulunuyor. Evinize en uygun kombiyi seçmeniz de yine tasarruf etmenizi sağlar.

3 8 GÜNEŞ YOKSA PERDEYİ ÇEKİN

Güneş, eve ısı veren doğal bir yol ama eğer güneş yoksa perdelerinizi kapatabilirsiniz. Bu sayede hem sıcaklık içeride kalacak hem de enerjide tasarruf etmiş olacaksınız.

4 8 BASINCI DOĞRU AYARLAYIN

Kombinizdeki su basınç ayarına dikkat edin. Önerilen su başın ayarı 1.5-2 bar arasında. Kombinizde sıcak suyu hazır tutmanıza gerek yok. Eğer kombinizde böyle bir özellik varsa, bu kısmı kapatabilirsiniz.

5 8 KOMBİNİZİ TAMAMEN KAPATMAYIN

En merak edilen konulardan biri de kombiyi kapatıp kapatmamak. Evden çıktıysanız, kombiyi en düşük seviyede bırakabilirsiniz. Aksi halde yeniden açmanız ve ısınmak için belli bir süre geçirmeniz gerekecek.

6 8 RADYATÖRLERİN ÖNÜNÜ BOŞ BIRAKIN

Radyatörlerinizin önüne çamaşırlarınızı kuruması için koymamanız gerekiyor. Aynı durum eşya içinde geçerli. Radyatörlerin önü açık olursa evin içine daha fazla ısı verir.

7 8 EVİ TAMİR EDİN
EVİ TAMİR EDİN

Evlerin içinde ya da dışarıdaki duvarda kırık ya da boşluk olabiliyor. Bu da evinize soğuk girmesine neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için yalıtım bandı alın ya da orayı tamir etmeye çalışın. Yapacağınız yalıtım ve mantolama ile 300 TL'ye varan tasarruf elde etmeniz mümkün.

8 8 DOĞAL GAZ DAHA UCUZA GELİYOR!
DOĞAL GAZ DAHA UCUZA GELİYOR!

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) verilerine göre; doğal gazı yakıt olarak tercih eden haneler, yılda ortalama bin 700 TL civarında fatura ödüyor. Doğal gaz ile ısınan haneler, kömür ile ısınan hanelere göre ortalama bin 100 TL, elektrik ile ısınan haneler göre ortalama 4 bin 500 TL, LPG ile ısınan hanelere göre ise ortalama 5 bin 900 TL daha az ısınma bedeli ödüyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800