Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları

Ağaç yaşken eğilir atasözünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Hayatın her alanında çocukken alınan eğitim bir başka oluyor. Bu yüzden çocuklara daha küçük yaştan itibaren her alanda tasarrufu aşılamak önemli. Hazır salgın nedeniyle evlerde zaman geçirdiğimiz bu günler ise bunun için ideal zamanlar.

Gelecek nesillere tasarrufun önemini ne kadar anlatırsak, dünyamız için o kadar faydalı olacak. Peki çocuklara tasarruflu olmayı nasıl öğretiriz?

Çocuk bu her şeyi isteyebiliyor. Hatta bazen isteği olmayınca ağlama başlıyor fakat bunun önüne geçmek mümkün. Eğitim önce evde başlar mottosundan yola çıkarak öncelikle çocuklara doğal kaynakların ne kadar önemli olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Çocuk ne anlar dememek lazım… Bilinçli tüketmeyi çocuklara öğretebiliriz…

Elektrik Tasarrufu

Çocuğunuza fazla elektrik tüketiminin dünyayı etkileyeceğini kişisel olarak faturanıza da yansıyacağını anlatın. Fazla elektrik tüketimine vereceğiniz parayı daha faydalı şeylere harcayacağınızı ifade edince eminiz ki çocuklar da sizi anlayışla karşılayacaktır. Boş yanan ışıkları kapatın ya da eğer prizde herhangi bir elektronik eşyanız varsa çekin. Bu davranışınızı çocuğunuzla da paylaşın.

Su Tasarrufu

Su tasarrufuyla ilgili çocukları etkileyecek birçok video var. Bunlardan birçoğunu gösterip çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz. Dünyamızda suyun değerini, boşa akıp giden suyun nasıl bir zarar verdiğini anlatın.

Alışveriş Tasarrufu

Belki de en zoru alışverişte tasarruf. Özellikle büyük marketlerde çocuklar her gördüğünü istiyor. Bunun için alışverişe çıkmadan önce çocuğunuzla birlikte bir liste hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun ve kendinizin ihtiyacı, istekleri doğrultusunda hazırlayacağınız bu liste sayesinde markette büyük zorluk yaşamayacaksınız. Çünkü çocuğunuz o listeden bakınca daha mutlu bir tüketim gerçekleştirmiş olacak. Bunu oyunlaştırabilirsiniz.

Harçlık Yöntemi

Çocuğunuza harçlık vererek o parayı yönetmesini bekleyebilirsiniz. Çocuğunuz tecrübe ederek nasıl geçineceğini öğrenecek ve bu ileriki yaşamını olumlu yönde etkileyecek. Öte yandan çocuğunuza kumbara da alabilirsiniz. Kumbaraya attığı parayla kendi isteğini alan çocuk para biriktirmenin ve tasarruf yapmanın önemini anlamış olacak.

Geri Dönüşüm Bilinci

Belki de dünyanın en büyük sorunlarından biri geri dönüşümü bilmemek. Geri dönüşüm bilinci dünya açısından o kadar önemli ki… Örneğin mutfakta sebze için yıkadığınız suyu, çocuğunuzla birlikte çiçeklere verebilir ve kaynakları doğru kullanmayı anlatabilirsiniz.

Örnek Olun

En başta da belirttiğimiz gibi ağaç yaşken eğiliyor. Evde sizin örnek olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Ne kadar dikkatli davranırsanız çocuğunuzda sizden etkileneceği için o kadar dikkatli davranır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store