Hangi Yatırım Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Hangi Yatırım Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Berrin
Ceylan Çelik
Özlem Hanim Merhaba,
Borsayi hic bilmeyen maasli bir calisana ne gibi tavsiyeleriniz olur?parami borsada nasil degerlendirebilirim?

Cevap: Ceylan Çelik

Merhaba Berrin Hanım,

Bilginiz, deneyimin yoksa başlangıç olarak;

a. Borsaya endeksli (yani borsadaki en büyük 30 ya da en büyük 100 şirketle aynı yönde hareket eden) borsa yatırım fonları ya da

b. Temettü getirisi (yani karını dağıtan) 2-3 şirket hisseleri düşünebilirsiniz. Uzun dönemli yatırım olduğunu unutmayın.

Hisse senedi yatırımında;

Hisse senedi alım satım yapmak için aracı kuruluşu seçmelisiniz. Yetkili mi değil mi/ komisyon oranları nedir?

Hesap açtırırken mutlaka sözleşmeyi okuyun, ıslak imzalı bir nüshası sizde kalsın.

Eğer bir bankada hesabınız varsa yatırım hesabı için sözleşme imzalayıp açıp internetten hisse senedi işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz.

Başlangıç için birikiminizin ufak (risk alabileceğiniz) bir miktarıyla (%5-10) başlayabilirsiniz.

Hisse senedi alarak bir şirkete ortak oluyorsunuz. Bu nedenle gelişeceğine inandığınız bir sektör ve firma olmalı. Şirketlerin yatırım ilişkileri bölümünü arayarak şirket hakkında bilgi alabilirsiniz. 
Arkadaş tüyolarına göre hareket etmeyin. Hisse senedi araştırırken;

1.       Ürün ve hizmeti ne?

Hisse senedini alacağınız firmanın sunduğu ürün ya da hizmet kimlere hitap ediyor. Bu ürün/hizmet insanlara tam olarak ne sağlıyor. İnsanlar buna para vermek konusunda nasıl hissederler. Bunun üretiminde neler önemli? Ne tür aksaklıklar şu an için firmanın genel akışını aksatıp sıkıntı yaratabilir?

2.       Ortak olur muydunuz?

Diyelim ki çok paranız var ve bu şirket halka açık değil ama kendisine ortak arıyor. Bu durumda şirketin değerinin yarısını ödeyip bu firmaya ortak olur muydunuz? Bu sektöre girer miydiniz? Sizin işiniz olsun ister miydiniz?

3.       Yakın zamanda benzer bir firma satın alınmış mı?

Yakın bir zamanda buna benzer bir firma satın alınmış mı? Bir şirket evliliği gerçekleşmiş mi? Bu evlilikte benzer firmanın gerçek değeri ne kadar olarak belirtilmiş. Satın alma olmuşsa kaça alınmış?

4.       Gelecekte bunu şu ankinden değerli kılacak olan şey ne?

Hisse senedinin bugünkü fiyatını biliyorsunuz. Peki ileride bu şirketi daha değerli kılacak,hisse fiyatını daha yüksek seviyeye getirecek gelişme ne olacak? Gelecekte bu şirketin faaliyet alanı nasıl şekillenecek? Firma bunlara önderlik edebilecek mi?

Bir şirketin hisse senedini alınca hemen 2’ye katlanmasını beklemeyin. En az 1-2 sene ihtiyacınız olmayacak para ile yatırımınızı yapın. Risk yüksek ama getiride yüksek olabilir. Mutlaka bir uzmana danışın.

Gün içerisinde şirketin hisse senedi fiyatı değişebilir hemen telaş yapmayın, gerçek hayatta şirketin değerinin değişmesi çok daha uzun bir süreye yayılır. Değerlendirilmesi gereken önemli konu işletmeyi doğru tanımlayıp tanımlayamadığınızdır.

Aşağıdaki  internet sitelerinden de borsaya yatırım konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. http://www.borsaistanbul.com, www.bilincliyatirimci.org, www.spk.gov.tr,  www.mkk.com.tr, www.takasbank.com.tr, www.yatirimyapiyorum.gov.tr

SORU SORMAK İÇİN HEMEN TIKLA

Diğer Sorular

borç odeme

Aşkın
Ceylan Çelik


Merhaba son odeme tarihi 9 kasim 2017 olan kredi karti borcumu bu ay odeyemedim askaride dahil hic para yatirmadim bidaki ay son odeme tarihinde askarisini odesem kartim nakit cekime veya alisverise kapanirmi acaba tesekkurler Cevabı oku

55 bin borcum var

Seyit Hasan
Ceylan Çelik
Çalıştığım iş yerinden aldığım para 2000 tl
Ama aylık ödemem 2500 tl hatların üzerine cihaz almışım kredi kartlartına borcum var kredi borcum var kkb puanım 900 malasef düşük nefes alamıyorum çok yoruldum ne yapmam lazım ne yapayım Cevabı oku

Doğum Borçlanması

Hülya
Ceylan Çelik
Merhaba
İşverenim iş akdimi feshettiğinde 3 aylık hamileydim ve işimde 3.ayımı doldurmak üzereydim ama henüz bu durumu paylaşmamıştım. Dolayısıyla hamilelik sürecimde işsizdim ve sosyal güvencemde bir süre sonra sona erdi . Şu an bi işim ve ssk yok. Çocuğum 1 yaşına geldi . 50 emeklilik yaşım ve prim günüm yaklaşık 1yıl.doğum borçlanması yapabilirmiyim ? 02-11-1974 doğumluyum. Cevabı oku

aylık harcamalarımı nasıl azaltabilirim?

Mustafa
Ceylan Çelik
Merhabalar, maddi olarak battım yardım lütfen!!!
Hali hazırda üç tane kredim var toplam aylık taksit tutarı 1725 tl, diğer harcamalarla(faturalr, kredi kartı asgarisi, kira, aidat vb.) birlikte toplam harcamam 4000'i buluyor. Aylık maaşım 4300 civarı her ay eksi bakiyedeyim. Avans bakiyem de 4000 lira. Bunu kapatmak için tekrar 4000 liralık kredi çekmeyi düşünüyorum ama bu seferde aylık harcamam yine artacak, üstüne de çok faizli bir kredim daha olacak. Ne yapmalıyım acaba?Yardımlarınız için teşekürler. Cevabı oku

Ev almak istiyorum

Filiz
Ceylan Çelik
Ev almak istiyorum bir kenara biraz biraz biriktirmem için yardımcı olur musunuz? Cevabı oku

Emeklilik için

Filiz
Ceylan Çelik
Emeklilik için yardımcı olursanız sevinirim hiç bir girişim yok 1975 doğumluyum Cevabı oku

Kendim icin birikim

Zehra
Ceylan Çelik
Esim ile konustuk 1500 tl verecek ayda elektrik su dogalfaz butun giderler bende cocuk okula da gidiyor faturalar 350 400 tutar mutfak masrafi 500 temizlik maddeleri 100 olsa giyim kuafor ayda 200 olsa cocuk okul masrafi 200 bebegin bezi falani 100 saglik 200 ee 1700 oldu :( Cevabı oku

Finansal destek

Serpil
Ceylan Çelik
İş kurmak istiyorum hiç birikimim yok kosgeb araştırdım önce kendimizin masraf yapması gerekiyormuş kosgeb dışında finansal olarak neyapabilirim Cevabı oku

BİREYSEL EMEKLİLİK

Nur
Ceylan Çelik
merhaba, bankada bir miktar param var. değerini koyuyabilmek için döviz-altın alıyorum.Vadeli mevduatta değerlendiriyorum. Fakat döviz ve altın alım satımı geriyor ve takip etmek sıkıntı yaşatıyor.
Bu arada bankacılar sürekli BES fonunu öneriyorlar. Hiç sıcak bakmadığım bir konu(Çünkü 30 yıllık devlet memuruyum seneye Allah kısmet ederse emekli olmayı düşünüyorum.Bu üre zarfında tasarrıfu teşvik,konut edindirme vb. durumları gördüm ve yaşadım)
Ancak 3 yıl oncesinden bir BES girişim var bir miktar ödeyip bıraktım.Şimdi Devler teşvikinden azami yararlanacak miktarları toplu olarak yatırırsam 3 yıl önceki başlangıcım kabul edilerek 6 yıl sonunda iyi bir getiri elde edeceğim konusu sunuluyor.( 3 yıl sonra 56 yaşında olacağım .)) Karar veremiyorum.
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çook teşekkür ederim Cevabı oku
TÜM SORULARI GÖSTER