Hangi Yatırım Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Hangi Yatırım Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Berrin
Ceylan Çelik
Özlem Hanim Merhaba,
Borsayi hic bilmeyen maasli bir calisana ne gibi tavsiyeleriniz olur?parami borsada nasil degerlendirebilirim?

Ceylan Çelik

Finans Uzmanı

Merhaba Berrin Hanım,

Bilginiz, deneyimin yoksa başlangıç olarak;

a. Borsaya endeksli (yani borsadaki en büyük 30 ya da en büyük 100 şirketle aynı yönde hareket eden) borsa yatırım fonları ya da

b. Temettü getirisi (yani karını dağıtan) 2-3 şirket hisseleri düşünebilirsiniz. Uzun dönemli yatırım olduğunu unutmayın.

Hisse senedi yatırımında;

Hisse senedi alım satım yapmak için aracı kuruluşu seçmelisiniz. Yetkili mi değil mi/ komisyon oranları nedir?

Hesap açtırırken mutlaka sözleşmeyi okuyun, ıslak imzalı bir nüshası sizde kalsın.

Eğer bir bankada hesabınız varsa yatırım hesabı için sözleşme imzalayıp açıp internetten hisse senedi işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz.

Başlangıç için birikiminizin ufak (risk alabileceğiniz) bir miktarıyla (%5-10) başlayabilirsiniz.

Hisse senedi alarak bir şirkete ortak oluyorsunuz. Bu nedenle gelişeceğine inandığınız bir sektör ve firma olmalı. Şirketlerin yatırım ilişkileri bölümünü arayarak şirket hakkında bilgi alabilirsiniz. 
Arkadaş tüyolarına göre hareket etmeyin. Hisse senedi araştırırken;

1.       Ürün ve hizmeti ne?

Hisse senedini alacağınız firmanın sunduğu ürün ya da hizmet kimlere hitap ediyor. Bu ürün/hizmet insanlara tam olarak ne sağlıyor. İnsanlar buna para vermek konusunda nasıl hissederler. Bunun üretiminde neler önemli? Ne tür aksaklıklar şu an için firmanın genel akışını aksatıp sıkıntı yaratabilir?

2.       Ortak olur muydunuz?

Diyelim ki çok paranız var ve bu şirket halka açık değil ama kendisine ortak arıyor. Bu durumda şirketin değerinin yarısını ödeyip bu firmaya ortak olur muydunuz? Bu sektöre girer miydiniz? Sizin işiniz olsun ister miydiniz?

3.       Yakın zamanda benzer bir firma satın alınmış mı?

Yakın bir zamanda buna benzer bir firma satın alınmış mı? Bir şirket evliliği gerçekleşmiş mi? Bu evlilikte benzer firmanın gerçek değeri ne kadar olarak belirtilmiş. Satın alma olmuşsa kaça alınmış?

4.       Gelecekte bunu şu ankinden değerli kılacak olan şey ne?

Hisse senedinin bugünkü fiyatını biliyorsunuz. Peki ileride bu şirketi daha değerli kılacak,hisse fiyatını daha yüksek seviyeye getirecek gelişme ne olacak? Gelecekte bu şirketin faaliyet alanı nasıl şekillenecek? Firma bunlara önderlik edebilecek mi?

Bir şirketin hisse senedini alınca hemen 2’ye katlanmasını beklemeyin. En az 1-2 sene ihtiyacınız olmayacak para ile yatırımınızı yapın. Risk yüksek ama getiride yüksek olabilir. Mutlaka bir uzmana danışın.

Gün içerisinde şirketin hisse senedi fiyatı değişebilir hemen telaş yapmayın, gerçek hayatta şirketin değerinin değişmesi çok daha uzun bir süreye yayılır. Değerlendirilmesi gereken önemli konu işletmeyi doğru tanımlayıp tanımlayamadığınızdır.

Aşağıdaki  internet sitelerinden de borsaya yatırım konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. http://www.borsaistanbul.com, www.bilincliyatirimci.org, www.spk.gov.tr,  www.mkk.com.tr, www.takasbank.com.tr, www.yatirimyapiyorum.gov.tr

SORU SORMAK İÇİN HEMEN TIKLA

Diğer Sorular

İş kurmak

Kübra
Para Durumu
Nasıl bir iş kurabilirim? Çok az gelişmiş şehirde yaşıyorum ne açabilirim ki tutulsun bana fikir verir misiniz. Bir kadın girişimciyim sosyoloji mezunuyum çok girişken bir yapım olduğunu düşünüyorum ama ticarete hangi alanda katılacağımı bilmiyorum. Cevabı oku

bankada para yatırıp bekletmenin benim için getirisi ve kazancı

Burak
Para Durumu
selamın aleyküm benim matematiğim pek iyi değil ve bankacılık işlemlerinden pek anlamıyorum size danışmak istedim.
sen 1996 denizli doğumlu ve yaşayan bir genç'im ve birikmiş paramı ilerisi için bankada bekletmek istiyorum, mesela 30 milyar veya 40 milyar gibi bir türk para biriminin ve miktarının herhangi bir (a) bankası veya (b) bankası gibi bir bankaya hesap açıp yatırarak bekletmek istesem ne kadar bekletsem ne miktarda bekletsem bana belli bir zaman sonra geri dönüşü ne olarak olur avantajları nedir yatırımım az olursa ne olur çok olursa ne gibi bir getirisi olur ve kuralları nedir öğrenmek istiyorum.
(a)(b) bankası diyerek anlatmak istediğim hangi bankalar daha iyidir devlet bankaları mı yoksa özel bankalar mı onları da merak ediyorum mağlum şuan bir çok banka var yani siz benim yerimde olsanız hangi bankayı tercih edip çalışmak isterdiniz ayrıca daha güvenli ve kazançlı getirisi olurdu.(açıkçası bana getirisi ne olur böyle bir yatırımın)
Cevabı oku

Kredi borçlarımı başka bankaya taşıyabilir miyim

Murat
Para Durumu
Merhaba benim bir sorum olacak benim toplam 5 bine yakın borcum var kredi puanım çok düşük bunları tek bir bankada toplayabilir miyim kredi kapatma kredisi başvurusu yapsam puanım düşük olduqu halde kredim cıkar mı??? Cevabı oku

Bes sisteminde vefat

Ersen
Para Durumu
Annem 2016 da bes e basladı 2018 agustos ayında vefat etti lenfoma kanserinden.annem bes başladığında hiçbir saglık sorunu yoktu. Fakat 1993 te göğüs kanserinden tedavi gördü atlattı. Simdi bes bize ödeme yapmıyor .yapmak zorunda mı değil mi. Bizim haklarımız var mı? Cevabı oku

Bireysel Emeklilik mi Zorunlu Emeklilik mi?

Ahmet
Para Durumu
Ceylan Hanım Selamlar,

5 yıllık Anadolu Hayat Emeklilik üyesiyim.
Şirketimizi ziraat bankasında zorunlu bireysel emeklilik hesabı açtırdı.

Sizce özel emeklilik planını iptal ettirip zorunlu emeklilikten mi devam etmeliyim.
Yoksa zorunlu emeklilik planı 2 ay geçtikten sonra iptal ettirilebiliyormuş, zorunlu dan mı çıkmam daha mantıklı olur?

Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler dilerim. Cevabı oku

Borçlar Boğazıma Kadar Dayandı

İsmet
Para Durumu
Kredi Ve Kredi Kartı Borçlarım Var Bana Yardım Etmenizi Istiyorum Bir Çözüm Bulmanızı Istiyorum Nasıl Kurtulurum Lütfen Yardim Edin Saygılar Cevabı oku

Ev almak istiyorum.

Mehmet
Para Durumu
Aylık ortalama gelirimiz 7500 tl civarı. Yanlızca kendi kuru maaşımla geçinip, eşimin maaşı, ek dersi, benim ikramiye temettü ve primlerimi biriktiriyoruz, yemeğemizi kahvemizi evde yiyip içip, dışarda genelde termosa çay demleyip veya sabah kahvaltılarına parklara gitmeyi tercih ediyoruz. Ev almak istiyoruz, birikimimizi faizsiz yatırım fonunda değerlendiriyoruz aylık yaklaşık 1500-2000 tl ordan geliyor. Ben çok karşı olmasamda eşim kredi ile ev almak istemiyor. Şu an 100 bin tl civarı nakidimiz var evliliğimiz 1 yılı geçti henüz ev alamadık aile yardımı olmadığı için, Ne yapmamız gerekiyor, emin evim tarzı sistemleri önerir misiniz. Cevabı oku
TÜM SORULARI GÖSTER
Üye Ol