Soru - Cevap

Soran: Serkan Soydan

EV ALMAK İSTİYORUM

MERHABALAR, BEN 37 YAŞINDAYIM EVLİYİM ÇOCUĞUM YOK , KAMUDA ÇALIŞIYORUM AYRICA HAFTA SONLARINDA EKSTRA İŞTE ÇALIŞARAK AYLIK TOPLAM 7000 CİVARI MAAŞ ALIYORUM AYRICA 900 TL KİRA ALDIM BİR EVİM VAR AMA KENDİMDE 1500 TL YE KİRADA OTURUYORUM. 50000 TL CİVARI BİR BİRİKİMİM VAR EV ALMAK İSTİYORUM AMA ALMAK İSTEDİĞİM 350 400 BİN BANDINDA BU DURUMDA NE YAPMALIYIM. İLGİNİZDEN DOLAYI ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
Cevaplayan: Özge Özsoy

Serkan Bey merhaba,

Öncelikle tebrik ederim, gerek ek gelir kazanmanız, gerek birikiminiz ve planlama yapmanız şahane.
350 bin lira değer biçilen bir ev alacağınızı varsayarsak, en az 70 bin liralık peşinatınızın hazır olması gerek. Bu, 280 bin lira kredi çekmeniz gerekmekte olduğunu gösteriyor.
280 bin lira krediyi yüzde 0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile çekmeniz durumunda aylık ödemeniz 4 bin lira civarında olacaktır.
Para Durumu olarak finansal huzurunuzun kaçmaması adına, ev kredisi dahil aylık borç ödeme tutarınızın, gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Sizin 7900 lira geliriniz var. Bu da, borç ödemelerinizin 3200 lira civarında olması gerektiğini gösteriyor.
Bir de düşünmeniz gereken, bir konu daha var. Ev kredisi uzun vadeli bir borçlanma. Önünüzde sizi bekleyen farklı büyük harcamalar (bebek...) var mı? Bu gelirinizi uzun yıllar koruyabilecek misiniz?...
Birikiminizi en az 70 bin liraya getirmeniz gerekmesi haricinde, finansal huzurunuzu da kaçırmayacak bir oranda borçlanma yapmak için en fazla 220 bin lira kredi çekecek bir ev bakabilirsiniz. Bugün alacağınız ev bir oda küçük olur belki ama evde finansal huzurunuzla oturursunuz. Daha sonra onu satarak, biraz daha büyüğünü alabilirsiniz. Ya da birikiminizi istediğiniz tutardaki evi daha düşük miktarda borçlanarak alacak kadar arttırabiliriniz. Son karar sizin.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
deşifre hizmeti
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi kullanmak
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kefillik kredi notu
Cevaplayan: Özge Özsoy
Takibe düşen borç
Cevaplayan: Özge Özsoy
Borçlarımı Nasıl Kapatabilirim?
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi ve kredi kartı
Cevaplayan: Özge Özsoy
BORÇTAN KURTULMA
Cevaplayan: Özge Özsoy
Nakit para degerlendirme
Cevaplayan: Özge Özsoy
Avans Hesap iptali
Cevaplayan: Özge Özsoy