Soru - Cevap

Soran: E**** E****

Çok borcum var ne yapmalıyım?

210 bin TL borcum var, kredi kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve elden aldığım borç. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler
Cevaplayan: Bilge Çalıcı

Merhaba;

- Borçlarının bir listesini çıkart. Nereye? Ne kadar? Kaç faiz? Hangileri küçük tutarlı , hangileri büyük? Gecikmeye hangisi daha yakın? Yasal takibe gidecek olan var mı? Evet tatsız bir iş ama genel çerçeveyi görmen için gerekli. Önceliğini yasal takibe en yakın olan borcuna ver. Unuttuğun küçük borçları kapatabiliyorsan kapat.

- Liste çıkartmak , borçların neden oluştuğunu görmek için bir fırsat. Sağlıklı olduğun sürece her borç ödenir ama borçların neden oluştuğunu sorgulamak , kötü harcama alışkanlıklarını düzeltmek ilerisi için çok önemli. Borç sarmalından kurtulman , sorunu tespit etmene bağlı.

- Bankalarınla konuş ve dürüst ol . Bankalarla işler çığrından çıkmadan konuşman önemli. Yapılandırma için sana güvenmeleri gerekiyor. Önerilerini dinle. Borçları tek bir yerde toplayabiliyor musun? 

- Kredi kartı borcunu ödedikçe limitini azalt. Bunu yaparak gözüne küçük görünen  ama borcu arttıran harcamalarını azaltabilirsin.

-Elden borçlandığın kişilerlede dürüstçe durumunu paylaş.Gerekirse güvendiğin ortak tanıdığınız bir büyüğünü yanına al ve konuş. Borcunun arkasında olduğunu hissettir.Zaman iste.

- Hayatında küçülebilecek alanları tespit et. Ailenle yaşamıyorsan bu süreci ailenin yanına taşınarak atlatmayı dene. Desteklerini iste, durumunu açıkça paylaş.

- Evinde İhtiyacın olmayan, kullanmadığın eşyalarını satarak acil olan borçlarını ödeyebilirsin. Bunun için üzülme . Borcu ödemeye çalışman utanılacak bir şey değil,  alkışlanması gereken bir şey.

- Ek gelir sağlamanın yollarını araştır. Etrafına bir bak, belki senin iyi olduğun yapabileceğin bir iş onların ise ihtiyacı olabilir.Böylece giderleri azaltırken geliri arttırmanın yolu açılabilir.

- En önemlisi sağlığın. Bu günler geçici , merak etme . Çözüme odaklandığın sürece atlatılmayacak bir şey yok.

Sağlık , sevgi ve para ile kalın...

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Faiziyle 250 bin TL borcum var
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bu borçları nasıl bitireceğiz?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bitik durumdayım
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kefil borçtan nasıl kurtulur?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Limit tükendi ne yapabilirim?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kripto borcumdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Asgari tutar ödenmese ne olur?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Borçlarımdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı