Lodos neden baş ağrısı yapar?

Bugünlerde zaman zaman etkisini sürdüren kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor. Lodoslu havalarda pek çok insan baş ağrısından şikayet ediyor. Peki lodos baş ağrısı yapar mı? Lodosun sağlığımıza etkileri neler?

1 4 LODOSUN ETKİLERİ

Halk arasında "lodos çarptı" şeklinde dile getirilen migren tarzı baş ağrısının en önemli nedeni lodosun yol açtığı hava basınç değişiklikleri. Ayrıca lodosun taşıdığı çeşitli toz ve mineraller de baş ağrısı ve migrenin tetikleyicileri arasında yer alıyor.

Aynı zamanda hormonal dengeyi bozan ve psikolojik sorunlara da yol açan lodosun marifetleri baş ağrısıyla sınırlı değil.

2 4 LODOS PSİKOLOJİK SORUNLARA DA SEBEP OLUYOR

Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, çalışma isteğinin azalması, göz kanlanması, ağrı, mide bulantısı, nefes darlığı, uyuşukluk, iştah değişiklikleri ve psikolojik sorunlar gibi şikayetlere de sebep oluyor.

3 4 LODOSTAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Lodoslu havalarda baş ağrısı yaşayan insan sayısının arttığını belirten uzmanlara göre, bu durumdan korunmanın en etkili yolu ise mümkün olduğunca rüzgara maruz kalmamak.

Lodosun yarattığı hava değişimleri, duyarlı olanları daha çok etkiliyor, bu nedenle özellikle sinüzit şikayeti olanların daha dikkatli olması gerekiyor.

4 4 LODOSUN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN

- Lodoslu havalarda bere veya şapka gibi başınızı koruyacak bir şeyle örtün. 

- Rüzgarda durmamaya çalışın.

- Banyodan sonra hemen sokağa çıkmayın ve saçınızı iyice kurutun.

- Klimalı ortamlardan kaçının.

- Eğer imkanınız varsa lodos olan günlerde dışarıya çıkmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800