Koku alamıyorsanız bunları yapın

Tam da grip döneminde koku almada sorunlar yaşıyorsanız, limon, taze nane veya kahve koklayarak yapacağınız egzersizler koku körlüğünün azalmasında yardımcı olacaktır. İşte daha iyi koku alabilmek için yapılması gerekenler.

Koronavirüs ile herkesin gündemine gelen koku alamama sorunu farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Koku körlüğünün nedenine yönelik tedavi uygulanması önem taşıyor ve kokunun alınamadığı dönemde limon, nane, kahve gibi keskin kokulu gıdaların belirli aralıklarla koklanarak beyne uyarı gönderilmesi ile etkili sonuçlar alınabiliyor. Koronavirüs, grip ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında yaşanan koku kaybı genellikle kendiliğinden düzelmekle birlikte kalıcı da olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Özgür Habeşoğlu, koku körlüğü olarak da bilinen hastalığı hakkında şu bilgileri verdi:

KOKU KAYBININ BİRÇOK NEDENİ BULUNUYOR

Koku alamamak ya da koku körlüğü olarak bilinen anosmi, keskin ya da hafif kokularda olabileceği gibi, koku alma duyusunun tamamen kaybolması şeklinde de yaşanabilmektedir. Genellikle tüketilen gıdaların kokusunun alınmamasıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak bazen parfüm, sabun, kolonya gibi günlük hayatta kullanılan keskin kokuların alınmaması belirleyici olmaktadır. Koku alamamanın nedenleri, iletim ve sensörnörol tip olarak iki başlık altında değerlendirilmektedir.

Koku alamamanın nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Nazal polip denilen burun etlerinin anormal şekilde şişip burnu tıkaması

İleri derece burun eğriliği

Koronavirüs, grip, nezle, alerji gibi sonulum yolu enfeksiyonları

Sigara, nargile ya da uyuşturucu kullanımı

Bunların yanı sıra; beyin tümörleri, kafa tabanı kırıkları, Alzheimer, hormonal rahatsızlıklar, epilepsi, Parkinson, beyin anevrizması gibi rahatsızlıklar da koku körlüğüne yol açabilmektedir.

KOKU KÖRLÜĞÜ KALICI OLABİLİYOR

Koronavirüs salgını sırasında en fazla bahsedilen şikayetlerin başında gelen koku alamama rahatsızlığı genellikle kendiliğinden düzelmektedir. Ancak koronavirüs de dahil olmak üzere, grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında sinir uçlarının etkilenmesi durumunda koku körlüğü kalıcı olabilmektedir. Bazen koku alamama sorunu geçse bile bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda anosmi tekrar geri gelebilmektedir.

TEDAVİ NEDENE GÖRE PLANLANIYOR

Koku alamamanın tedavisi, rahatsızlığın nedenine göre yapılmalıdır. Örneğin burun içinde nazal polip varlığı durumunda tedavi ile birlikte koku alamama sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Alerjik durumların varlığında medikal tedavinin düzenlenmesi ya da burun eğriliği varsa cerrahi olarak deviasyonun düzeltilmesi gerekmektedir. Limon, taze nane veya kahve koklayarak egzersiz yapabilirsiniz. Uzun bir süre burundan beyne koku bilgilerinin gitmediği durumlarda beyin yavaş yavaş kendini kokulara kapatabilmektedir. Beyni koku bakımından dinç tutmak için koku egzersizlerinin yapılması ihmal edilmemelidir. Anosmi hastalığının bilinen bitkisel bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak anosmi tedavisie sırasında limon, taze nane, kahve gibi sevilen baskın kokulardan gün içinde 2-3 kez koklayarak egzersiz yapılabilir. Bu şekilde beyne kokular hatırlatılarak koku siniri çalıştırılabilir. Ancak bir bitkiyi kaynatıp içmenin ya da yemenin anosmi tedavisinde yeri bulunmamaktadır.

BU ÖNLEMLERİ ALMAYI İHMAL ETMEYİN

Koku sorunu yaşamamak için basit önlemler alınabilir;

Grip, sinüzit, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Kronik durumlarda gerekli medikal tedavilerin düzenlenmesi gerekir.

Burnun sürekli temiz tutulması önemlidir.

Burnu tahriş edebilecek, kötü hava, sigara, enfiye veya nargile kullanımından uzak durulmalıdır.

Hasta olmamak için lifli gıdalar tüketinHasta olmamak için lifli gıdalar tüketinNezle ve gribin arttığı günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu doğru beslenmekten geçiyor. Özellikle lifli gıdalar, bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı kalkan görevi görüyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800