Acil Para Lazım!

Hayatta her şey hepimiz için. Bazen aniden paraya ihtiyacımız olabiliyor. Bu anları önceden tahmin etmek kolay olmasa da karşısında daha güçlü durmak için bir formül var! İşte bugünkü Posta Gazetesi köşemde bu formüle yer verdim.

Hayatta her şey hepimiz için. Bazen aniden paraya ihtiyacımız olabiliyor. Böyle zamanlarda eşten dosttan, aileden borç istemek kolay değil. Bankalardan kredi almanın da belli şartları var.
Bu anları önceden tahmin etmek kolay olmasa da karşısında daha güçlü durmak için bir formül var: Acil Durum Fonu.

HIZIR GİBİ YETİŞİR

NE KADAR?: En az üç aylık zaruri giderlerinizi karşılayacak kadar birikiminiz (Acil Durum Fonu) olmalı. Eğer aylık zorunlu giderlerinizin toplamı 4 bin liraysa bu hesaba göre 12 bin lira birikim hazır olsun.

NEREDE?: Adı üstünde ‘Acil Durum Fonu’. Kolay ulaşabilmeniz şart. Paranızı bankada ayrı bir hesapta tutup ihtiyaç anında çekebilirsiniz.

NASIL?: Nakit olmalı. Vadeli mevduat da döviz de olabilir. Altın, kripto parayı tercih etmeyin, para gerekince satmak için fiyat uygun olmayabilir.

NE DEĞİLDİR?: O çok beğendiğiniz elbise, yeni çıkan telefon, havlular, perdeler… Bunlar acil durum değil, istek. Birikiminizi gerçekten ihtiyaç anında kullanma konusunda net olun.

NE ZAMAN?: Bu fonu oluşturmayı ‘haftaya, bir sonraki aya başlarım’ diyerek ertelemeyin. 20, 30 TL ne kadar olursa hemen başlayın. Bütçenize uygunsa, ailece hedef koyun. Örnek: ‘Aile olarak hedefimiz ağustosa kadar 3 bin TL biriktirmek’ deyin. Gelirinizin yüzde 10’unu birikime ayırın ve bunun verdiği finansal huzuru yaşayın.

DİKKAT!

Kredi kartındaki limitiniz, Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limitiniz, sizin ‘Acil Durum Fonu’nuz değil. Beklenmedik durumlar için gereken kaynağın maliyeti yüksek olmasın. ‘Çok büyük bir durum olursa arabayı satarım’ düşüncesi de çözüm değil. Eğer paraya o an ihtiyacınız varsa zarar etme ihtimaliniz yüksek.

PARAYA İHTİYACINIZ VAR AMA ACİL DURUM FONUNUZ YOKSA

Bankaların bu durumlar için ürünleri var. Kredili mevduat hesabı (KMH), avans hesabı, ek hesap, esnek hesap gibi birçok ismi var. Aman aman bunları kullanmayı alışkanlık haline getirmeyin, finansal kontrolü kaybetmeyin.

KREDİLİ MEVDUAT HESABI NEDİR?: Acil, kısa süreli, küçük miktarlardaki ödemeler, para çekmek veya göndermek için bankaların geliştirdiği bir kredi türü. Ben bunu hiç sevmesem de hesapta para olmayan durumlarda kullanılabilir.

KREDİ NOTUNU ETKİLER Mİ?: Limitinizi aşarsanız kredi notunuza olumsuz etki eder.

GERİ ÖDERKEN: KMH borcunuzu ödemek için hesabınıza para yatırmanız yeterli.

GÜNLÜK FAİZ: Bu para sizin değil, kullanınca karşılığında GÜNLÜK FAİZ ödüyorsunuz! Hemen geri koymaya çalışın. Yoksa kartopu gibi büyür. Bu hesabı kullanıp aynı gün borcu kapatırsanız bir günlük, dört gün sonra geri öderseniz dört günlük faiz maliyetiniz olur.

YA ÖDEYEMEZSEM?: Kredili mevduat hesabının aylık faizi yüzde 1.98. KMH ödemeleri geciktirildiğinde de aylık yüzde 2.28 gecikme faizi var ve iki dönem üst üste ödenmediğinde yasal işlemler başlatılabilir.

ÖNEMLİ

Çektiğiniz parayı en kısa sürede yerine koyabilecekseniz KMH’tan para çekebilirsiniz.

Kredi Notun Kaç?Bugünkü Posta Gazetesi köşemde kredi notuna değindim. Sizin de var mı? Peki notunuzu biliyor musunuz ve nasıl yükseltirsiniz? Hadi başlıyoruz.

 

Etiketler Posta Gazetesi
Yorumlar
Kalan Karakter 800