Daha fazlasını hayal et, daha fazlasını iste, daha çok mücadele et!

Çocuklara, prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan prenseslerin hikâyelerini anlatmaya ne dersiniz?

Ödüllü yazarlar Elena Favilli ve Francesca Cavallo, olağanüstü yüz kadının maceralarından derledikleri masalsı gerçeklerle, okuyucuları keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabının girişinde şu sözler yer alıyor:

“Daha fazlasını hayal et

Daha fazlasını iste

Daha çok mücadele et

Ve kuşku duyduğun zamanlarda

Unutma:

Sen haklısın.”

Yeniden soralım…

Ne olmak istiyorsun?

Matematikçi mi? Pilot mu? Casus mu? Aktivist mi? Primatolog mu? Yoksa korsan mı? Ya da bir imparatoriçe!

Kitapta okurlar, Marie Curie’den Nina Simone’a, Virginia Woolf’tan Frida Kahlo’ya, 100 asi kadının, Sally Nixon, Cristina Portolano, Sarah Wilkins, Barbara Dziadosz gibi dünyanın dört bir yanından 60 asi kadın tarafından çizilen olağanüstü illüstrasyonlarla renklenmiş hayatlarına tanıklık ediyorlar.

Kitabın yazarları Favilli ve Cavallo, önsözde kızların önündeki engellerin kalkması gerektiğine değiniyor:

“Kızların önlerindeki engelleri anlamaları önemli. Ama bu engellerin aşılabileceğini bilmeleri de bir o kadar önemli. Yalnızca bunların üstesinden gelebilecekleri bir yol bulmakla kalmayacak, arkalarından gelenler için de bu engelleri kaldıracaklar, tıpkı buradaki büyük kadınların yaptığı gibi.”

Kitabın son sayfası da sıradışı… Okuyanın kendi hikayesi ve portresi için iki boş sayfa bırakılmış. Hayaller, hedefler… Ne isterseniz, size ayrılan bir sayfa…

Yazarlar, konunun önemini vurgulamak için bir de video çektiler. Favalli, 'Büyürken okuduğum hiçbir hikayenin bir prensin, bir erkek kardeşin veya bir farenin yardımı olmadan kendi kaderini eline alan, tek başına bir şeyler başaran bir kızın hikayesini olmadığını fark ettim' diyor.

Cinderella erkek olsaydı, bunu oğlumuza okumazdık. Peki neden kız çocuklarına okuyoruz?

Yorumlar
Kalan Karakter 800