Maaş Hesaplama

Brütten nete, netten brüte maaş miktarınızı çevirmek için çeşitli formüller var. Fakat bunların çoğu epey zor. En kolay şekilde brüt maaştan elinize ne kadar geçeceğini yani net maaşı öğrenmek için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Net maaşınızı brüt maaş rakamına çevirmek için de Ücret Tipi kısmında Netten Brüte'yi seçebilirsiniz.

Maaş hesaplanırken dikkate alınan birkaç değer daha var bunlar; çocuk sayınız, medeni durumunuz ve eşinizin çalışıp çalışmadığının bilgisi. Bu bilgileri seçtikten sonra brüt maaşı yazın net maaşı hesaplayın. Ya da net maaşı girin brüt maaşı hesaplayın.

Brütten Nete - Netten Brüte Maaşını Hesapla

Aylar Brüt SSK İşçi İşsizlik İşçi Aylık Gelir Vergisi Damga Vergisi Kümülatif Vergi Matrahı Net
Ocak            
Şubat            
Mart            
Nisan            
Mayıs            
Haziran            
Temmuz            
Ağustos            
Eylül            
Ekim            
Kasım            
Aralık            
TOPLAM              

Maaş teklifini beklediniz ve size brüt maaş olarak bir rakam söylendi. Daha önceden net maaşa alışkın olduğunuzdan maaş rakamınızı hesaplamaya yani brütten nete maaşınızı çevirmeye ihtiyacınız oldu. Böyle anlarda hem maaşı kolayca hesaplamanız hem de maaş içerisindeki tüm detayları da inceleyebilmeniz için size kolay kullanılan bir hesaplama aracı yaptık.

Brüt olarak maaş alanlar bilirler ki; Ocak ayında hesaba yatan para ile Aralık ayında hesaba yatan maaş arasında belli bir fark olur. Bunun sebebi de sizin vergi yüzdelik diliminizin değişmesi. Kendinizi bir şirket olarak düşünürseniz, ilk 3-4 ay toplam kazancınız belli bir rakamın altında olduğundan size belli bir yüzde ile gelir vergisi uygulanıyor. 8-9 ay toplam kazancınız ise daha üstte olduğu için sizden kesilen vergi de artıyor. Böyle olunca da yılın ilk ay ve son ayı arasında belli farklılıklar ortaya çıkıyor.

Net maaşınızı biliyorsunuz fakat brüt maaşınızı bilmiyorsanız da sayfada yer alan araçta netten brüte maaş hesaplamayı seçebilir ve hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz.