Hakan Kara, Türk Lirası'nın reel olarak değerlenmesini yorumladı

Hakan Kara, kendi X hesabından Türk Lirası'nın reel olarak değerlenmesini örnekle açıkladı.

Güncelleme:

   İktisatçı akademisyen Hakan Kara, Türk Lirası'nın reel olarak değerlenmesiyşe ilgili gelen sorular üzerine konuya açıklık getirdi. Teorik bilgi veren Kara, örnekle de pekiştirdi.

   Vatandaşların ilgisini çeken paylaşımda Hakan Kara, "'TL'nin reel olarak değerlenmesi' konusunda çok soru alıyorum: Döviz kurundaki artış oranı bizim enflasyonumuzla ticaret ortaklarımızın enflasyonunun arasındaki farktan düşükse TL reel olarak değerlenmiş olur. Biliyorum biraz teorik geldi, bir örnekle açayım: Diyelim ki bugünden yıl sonuna kadar içerde fiyatların %30 artmasını bekliyorsunuz. Ticaret yaptığımız ülkelerde ise aynı zaman diliminde fiyatlar %5 artıyor olsun. Aradaki fark %25. Bu değeri aklımızda tutalım. TL'nin reel olarak değerlenmesi, döviz kurunun yıl sonuna kadar %25'in altında artması anlamına geliyor. Daha da basitleştirmek için hesabı sadece dolar kuruna göre yapalım. Bugünkü $/TL kuru 31 olsun. Yukarıdaki enflasyon farkı varsayımlarına göre sene sonundaki reel değerlenme eşiğini hesaplayalım: 31* 1,25= 38,75. Buna göre, sene sonunda dolar/TL kuru 38,75'in altında kalırsa TL reel olarak değerlenmiş olacak. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur" ifadelerini kullandı.

   1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nden mezun olan Hakan Kara, Bilkent Üniversitesi'nde iktisat yüksek lisans programını tamamladı. Daha sonra New York Üniversitesi'nde yine ekonomi üzerine doktora yapan Kara; makroekonomi, Merkez Bankacılığı ve Türkiye ekonomisi üzerine makale ve kitaplar yazdı. Hakan Kara, Türkiye Merkez Bankası'nda başekonomist olarak çalıştı.

Etiketler hakan kara
Yorumlar
Kalan Karakter 800