Zenginliğe ulaşmak için değiştirmeniz gereken düşünceler!

Para hakkında konuşurken ya da parayla ilgili fikir yürütürken yaklaşımınızı gözden geçirdiniz mi?

Para hakkında konuşurken ya da parayla ilgili fikir yürütürken yaklaşımınızı gözden geçirdiniz mi? Hedeflerinizin önündeki temel engel parayla ilişkilendirdiğiniz bazı düşünceler olabilir. Tam da bu nedenle, finansal durumunuzu yeni bir boyuta taşımak istiyorsanız, değişime düşüncelerinizden başlamanızda fayda olabilir.

‘Gücüm yetmez’

Paranın kendinizden daha güçlü olduğunu düşünmek, hedeflerinize ulaşmak için göstermeniz gereken çabadan bir kaçış yolu aramanızdan ibaret. Gelirinizi arttırmaya yönelik girişimlerde bulunmak, fırsatları değerlendirmek ve paranızı doğru yönetmek sizin elinizde.

‘Sorun para değil’

Parayla ilgili konuşmanın, daha fazla para istemenin ‘yanlış’ olduğunu düşünmek büyük bir yanılgı. Daha çok para kazanmak istiyor fakat bunu dile getirmenin ayıp olduğunu varsayıyorsanız, içsel bir çatışma yaşıyor olabilirsiniz. Gelirinizi yetersiz bulduğunuz halde ’para sıkıntım yok, sorun para değil’ gibi sözleri tekrar ederek gerçekleri göz ardı ederseniz, hedeflerinizi de ertelersiniz.

‘Başkası beni rahat ettirmeli’

Tüm yükü aile bireylerinizin sırtına bindirerek hayallerinize ulaşmayı planlıyorsanız, sürücü koltuğunda sizin değil başkasının oturduğunu ve yalnızca sürücünün götürdüğü yere kadar gidebileceğinizi hesaba katmalısınız. Hiç kimse sizin finansal geleceğinizi sizden daha iyi tasarlayabilecek konumda değil. Kendiniz için gerekli kaynakları yaratmaktan asla vazgeçmeyin.

‘Parayı yönetmeyi bilmiyorum’

Paranızı idare etmeyi bilmediğiniz için ‘kendi yolunu bulur’ düşüncesiyle akışına bırakıyorsanız, yönetimi elinize almanın vakti gelmiş demektir. Paranızı yönetmek için neler yapabilirsiniz? İlk kural, gelirden fazla harcamamak. Harcamalarınızın istek mi ihtiyaç mı olduğunu kendinize mutlaka sorun. Sonrasında ise hedef belirlemek gerekiyor. Hedefe ulaşabilmek için plan yani bütçe yapın. Önce aylık elinize geçen ne varsa tüm gelirinizi ve eksiksiz tüm giderlerinizi yazın. Bütçeniz açık verdiğinde bir sonraki ay açığınızı kapatın. Borçlarınızdan kurtulmaya bakın. Rakamı yüksek olandan değil faizi yüksek olandan ödemeye başlayın. Rakamın büyüklüğüne değil planınıza odaklanın. Son olarak birikimin şart olduğunu unutmayın! Gelirden gider çıktıktan sonra birikim yapmak para yönetimi konusunda en çok yapılan yanlıştır. Gelirinizden birikiminizi çıkarıp, harcama yapın. 10 TL da olsa 100 TL'de olsa biriktirin. Maaşınızı alır almaz, otomatik olarak bir hesabınızda birikim yapmaya başlayın.

Bu sözcüklerle zengin olmak daha kolay!Laboratuvar ortamında kanıtlanan çalışmalar, bazı sözcüklerin zenginliğe kapı açtığını gösteriyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store