Menopoz Döneminde Kendinizi Şımartın

Tüm kadınlar bilir, menopoz zor bir dönemdir. Menopoz dönemlerinde üzüntü, endişe, yorgunluk gibi duygusal kargaşalar kadınları olumsuz etkiler. "Şımartmak" sözcüğü bazen endişe verir. Sorumlu bireyler olmayacakları korkusuyla çocuklarımızı şımartmaktan, itaatsiz olacakları korkusuyla hayvanlarımızı şımartmaktan, sevgimize karşılık bulamama...

Tüm kadınlar bilir, menopoz zor bir dönemdir. Menopoz dönemlerinde üzüntü, endişe, yorgunluk gibi duygusal kargaşalar kadınları olumsuz etkiler.

"Şımartmak" sözcüğü bazen endişe verir. Sorumlu bireyler olmayacakları korkusuyla çocuklarımızı şımartmaktan, itaatsiz olacakları korkusuyla hayvanlarımızı şımartmaktan, sevgimize karşılık bulamama kaygısıyla sevgililerimizi, küçük değişikliklerle de kendimizi şımartmaktan korkuyoruz. Aslında kendimizi şımartmanın endişe edilecek bir yanı yok..

Yaşam tarzınızdaki değişikliklerle bu zor dönemi çok daha kolay yönetebilmek elinizde. Stresi azaltmanın yollarını öğrenerek bu zor dönemin üstesinden kolayca gelmeniz mümkün. Diğer bir deyişle kendinizi şımartmaktan korkmayın!
İşte menopoz dönemlerinde kendinizi şımartmanın 8 yolu:

Yeni bir şey yapın: Yeni bir hobi edinin. Farklı bir yer keşfedin. İlginç yemeklerin tadına bakın. Farklı bir tarz kitap okuyun. Ruhunuzu canlandıran o müziği dinleyin. Yenilikler, bunalımdan çıkmanızı sağlayacak ve ruhunuzu canlandıracak.

Eski bir şeye veda edin: İhtiyacınız olmayan şeyleri atın veya bağışlayın. Sizi mutlu etmeyen o kurumu bırakın. Eskiye elveda deme cesaretini gösterdiğinizde özgürleştiğinizi hissedeceksiniz.

Arkadaşlığın tadını çıkarın:
İyi arkadaşlar, menopoz dönemlerinin kurtarıcılarındandır. Araştırmalar, yakın arkadaşlara sahip kadınların daha yüksek seviyede Projesteron hormonu (stresi azaltmaya yardımcı olan hormon) salgıladıklarını gösteriyor. Bu dönemde arkadaş çevrenizi genişletebilirsiniz. Yeni arkadaşlar size yeni maceralar ile bağlantılar sunacaktır.

Küçük zevkler tadın: Tropikal bir gezintiye çıkmanın vakti geldi de geçiyor bile. Sevdiklerinizle birlikte deniz kenarında bir tatil planı yapmak için hiç de geç değil. Emin olun küçük kaçamaklar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Mutlu zamanlar için mola verin: Ev işlerinin gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Mutfak zemini temizlenmek için biraz daha bekleyebilir. Her zaman önceliğiniz kendiniz olsun.

Hareket edin: Egzersiz yaptığınızda vücudunuz mutlu olmanızı sağlayan endorfin hormonu salgılar. Gün içinde spor yapmak için kendinize alan yaratın.

Sanata zaman ayırın: Müzeleri gezin, müzikale gidin, herkesin hakkında konuştuğu o filmi izleyin, roman okuyun, tiyatroya gidin. Sanatsal faaliyette bulunmak sizi zenginleştirir.

Karşılık verin:
Kendinizi başkalarını şımartarak şımartın. Sevginizi ifade etmekten korkmayın. Paylaşın, dinleyin, ziyaret edin, telefon edin, kart yollayın, affedin. Paylaşımcı ve affedici olmak en iyi tedavilerden biridir. Haydi şimdi harekete geçin!

ParaDurumu

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store