Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması'nda ödüller sahiplerine verildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birliğin Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğiyle düzenlenen Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması'nın ödül töreni gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cinsiyetin akıl ve başarıyla ilişkilendirilemeyeceğini vurgulayarak, kadının güçlü olmasının toplumu ve ülkeyi güçlendireceği önemine dikkat çekti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması'nın ikincisinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında gerçekleştirilmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti. Toplam 6 kategoride 12 şirketin ödül aldığını ve kadın istihdamını en çok artıran üç şirketin ödül kazandığını açıkladı. Kadın istihdam oranının bir önceki yıla göre yüzde 31 arttığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ödül alan şirketlerin ortalama kadın çalışan sayısının 315 olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, yarışmaya katılan şirketlerin yüzde 78'inin 55 ülkeye ihracat yaptığını vurgulayarak, kadınlara verilen fırsatların sınırlı olmadığını gösterdi. Kadın girişimcilerin başarılarını takdir eden Hisarcıklıoğlu, "Yapamazsınız" diyenlere karşı duran ve kararlılıkla ilerleyen kadın girişimcilere tebriklerini iletti.

Cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda farkındalık

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk ise kadın girişimcilerin sadece iş dünyasına değil, aynı zamanda ülkenin ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunduğunu belirtti. Öztürk, güçlü, yenilikçi ve lider kadınların iş dünyasında daha fazla yer almasını arzuladıklarını ifade ederek, iş dünyasında cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularında farkındalık yaratmayı amaçladıkları yarışmanın önemine vurgu yaptı.

Törende, TOBB, TOBB KGK ve TEPAV işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması"nın ödülleri sahiplerine takdim edildi. Kadın istihdamını en çok artıran şirket ödülünü Gürmen Giyim Sanayi AŞ'nin aldığı, en çevre dostu şirketin Burpol Polimer Plastik AŞ, en çok dijitalleşen şirketin Elman Otomasyon Sistemleri Ltd. Şti, en hızlı büyüyen şirketin Asya Entegre Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ, ihracatını en çok artıran şirketlerin ise Ak Celep Ltd. Şti. ile Umdasch Madosan Raf Sistemleri AŞ olduğu belirtildi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800