Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Hayat Hikayesi

Dünyanın en zengin adamı, Amazon’un Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos , bugünlere gelebilmek için hangi yollardan geçti dersiniz? İşte 148 ülkenin yıllık gelirinden fazla parası olan Bezos’un hayat hikayesi…

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret sitesi. Bugün ise Amazon’da, DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden birçok ürün yer alıyor. Peki, Amazon’un kurucusu kim, bu servet yaratmasını sağlayan siteyi nasıl kurdu?


Asıl adı Jeff Jorgensen olan şimdilerin milyarderi, o herkesin bildiği Jeff Bezos adını evlatlık alındığı için edindi. Annesi genç yaşta hamile kalmış ve biyolojik babası oyuncu olma hayaliyle çıktıktan sonra alkol sorunuyla karşılaşmış, pek çok başarısızlık yaşamıştı.Jeff’in genç annesi, Kübalı bir göçmen olan Miguel Bezos ile hayatını birleştirmeye karar verdi ve Jeff de 4 yaşındayken Bezos’un nüfusuna geçti.


Jeff Bezos aslında çocukluğundan beri pek maharetliydi. 3 yaşındayken beşik yerine yatakta uyumak istediği için tornavidayla beşiğinin parmaklıklarını söktü. Çocukluk yaşlarında yazları dedesinin ve anneannesinin Teksas'ta bulunan çiftliğinde günlük işlerde çalıştı, yel değirmenlerini onardı, sığırları aşıladı.

Anlayacağınız doğuştan çalışkandı…

Kaldıklarını evin bodrumunu atölyeye dönüştürdü, saatlerce icatları üzerinde çalıştı. Hatta ailesini bodrumdan uzak tutmak için geldiklerini haber veren elektronik bir uyarı sistemi dahi kurdu. Annesi endişelenerek onu spora yazdırsa da bu tutkusundan vazgeçiremedi.

Gerçek bir Star Trek hayranıydı, uzaya ve teknolojiye ilgisi büyüktü.  Okuldayken Bezos’un öğretmenlerine “insanlığın geleceğinin bu dünyada olmadığını” söylediği biliniyor. Şimdi Blue Origin adındaki bir uzay keşif firmasının sahibi olan Bezos, bir çocuk olarak her zaman uzay girişimcisi olmak istemişti.

Jeff Bezos ilk kez 10 yaşındayken 1974 yılında bilgisayarla tanıştı. Okuduğu okula bağışlanan teletype cihazına bağlı anaçatı bilgisayarı kimse kullanamazken okul çıkışlarında kullanım kılavuzunu kurcalayarak programlamayı başardı.

Jeff Bezos bodrumda güneş enerjisiyle çalışan pişirici, lazer, robotlar ve minyatür hava taşıtları üzerine çalıştı. Bir gün anneannesini sigara içtiği için azarladı. Dedesi, "kibar olmak akıllı olmaktan zordur." dediği için yazları McDonald's restoranlarında çalışarak sabretmeyi, insanlarla ilgilenmeyi öğrendi.

Rüya Enstitüsü adını verdiği programla 600 dolar karşılığında çocuklar için 10 günlük bir kamp düzenledi ve böylece girişimciliğe ilk adımını attı.

Liseyi 1.likle bitirdikten sonra Princeton Üniversitesi'nden erken kabul alarak bilgisayar bilimlerinden mezun oldu. Intel'den gelen teklifi reddetti, Fitel diye bir şirket kurdu ancak başarısız oldu. D.E. Shaw isimli bir fonda çalıştı ve 4 senede genel müdür yardımcılığına yükseldi.

1994 yılında okuduğu haberle hayatı değişti. Internet'in senede yüzde 2300 büyüdüğünü örendi ve bu haber hayatını değiştirdi. Internet'teki büyümeden faydalanmak istedi ve web üzerinden en çok satılabilecek 20 ürünün listesini yaptı. Kitap üzerine başka online satış olmadığı için kitap satışı yapmayı seçti. Ancak, kafasında bir gün her şeyin satıldığı bir site vardı.

Sermaye için babasından 300 bin dolar ödünç aldı. Silikon Vadisi yerine ucuz programcılar bulabileceğini düşünerek Seattle’ı seçti ve şirketini bir garajda kurdu. Toplantılarını dünyanın en büyük kitap satıcılarından Barnes & Noble kafelerinde yapıyordu. Oysa, ileride bu büyük kitap satıcısının işine taş koyacaktı.

Aldığı 2 programcıya sitenin kodlarını yazdırdı. Sitenin ismini önceleri awake.com sonra relentless.com olarak düşündü ama bir gün aklına Amazon nehri geldi. Internet sitesinin de bir gün o kadar büyük olacağını düşünerek Amazon ismini seçti. 1 Kasım 1994'te isim tescilini aldı.

İlginç bir detay; bugün halen awake.com ya da relentless.com yazdığımızda amazon.com’a yönlendiriliyoruz.

1997 yılında halka arz edilen amazon.com beklentilerin çok üzerinde ilgi görerek Jeff Bezos'u manşetlere taşıdı. Bezos, kazandığı tüm parayı işini iyileştirmeye adadı. Depoları büyüttü, yenilerini ekledi ve sitenin yazılım altyapısını güçlendirdi. 

1999 yılında Time dergisine kapak olan Bezos'un girişimi kısa sürede 7 bin çalışana ulaştı ancak şirket buna rağmen 7 yıl boyunca kâr edemedi. Bu süre zarfında 2.5 milyar dolar toplam zarar etti. Ancak  güçlü imajı sayesinde amazon.com meşhur dot.com balonunda patlamadı. Hatta diğerleri batarken Amazon ilk kârını krizdeki 2001 yılının ilk çeyreğinde, 5 milyon dolar olarak açıkladı.

Jeff Bezos bu dönemde yatırımcılığa da önem verdi. 1998 yılında henüz yeni yeni adını duyuran Google'dan hisse aldı. 2011 yılında da dünyanın şu an en değerli girişimlerinden olan Uber ve Airbnb için 150 milyon dolar yatırım yaptı.

2007’de piyasaya sürdüğü Kindle adındaki elektronik kitap okuma cihazı ise Amazon'un büyük sıçramasını yarattı. 

Ve işte bugün Amazon’un değeri değeri 500 milyar doları aştı…

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Yiğit Yurduseven
Çok güzel bir başarı hikayesi.