İstek ve İhtiyaçları Nasıl Ayırabilirsin?

Belirli şeylere sahip alma arzusu söz konusu olduğunda, insanlar genellikle 'istek' ve 'ihtiyaç' terimlerini birbirinin yerine kullanırlar.

Belirli şeylere sahip alma arzusu söz konusu olduğunda, insanlar genellikle 'istek' ve 'ihtiyaç' terimlerini birbirinin yerine kullanırlar. Çoğu durumda, insanların bu iki terimi kullanma biçimi, kesinlikle aynı anlama gelmese bile, bu ikisinin benzer anlamlara sahip olduğunu algılamaya yol açabilir. Ama aslında bu iki ekonomik terminoloji birbirinden çok farklı.

İhtiyaç, bir kişinin hayatta kalması için son derece gerekli olan bir şey. İhtiyaçlar iki gruba ayrılır. Nesnel ihtiyaçlar, somut şeyler veya ölçülebilen şeyler aracılığıyla karşılanan ihtiyaçlardır. Bunlara örnek olarak yiyecek, su, barınak verilebilir. Öte yandan, sübjektif ihtiyaçlar, zihinsel sağlığımızı sağlamak için sıklıkla görülen ihtiyaçlardır. Bunlara örnek olarak benlik saygısı, güvenlik duygusu ve onay verilebilir.

Öte yandan, istek, bir kişinin hemen veya gelecekte arzulayacağı bir şey. İhtiyaçlardan farklı olarak, istekler kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin bir kişi araba sahibi olmak isterken diğeri bir ülkeye seyahat etmek isteyebilir. Her insanın, her biri değişen önem düzeyine sahip kendi istek listesi vardır. Ayrıca, istekler bir süre boyunca değişebilir. Bu, kişinin yaşamı boyunca sabit kalan ihtiyaçlara zıttır.

Bu ikisi arasındaki gri alan, belirli bir şeyi elde etme arzusunun o kadar büyük olduğu zamandır ki, bir kişi bir isteği yanlış yorumlayabilir ve onu daha çok bir ihtiyaç olarak görebilir. Arzunun ise istek mi yoksa bir ihtiyaç mı olduğunu bilmek için temel bir soru sormak gerekir: “Bu olmadan hayatta kalabilir miyim?” Cevabınız 'evet' ise, şu anda ne kadar can atsanız da arzuladığınız şey bir istektir.

Sonuç olarak:

  • İhtiyaç, bir kişinin hayatta kalması için gerekli olan bir şey. Öte yandan, bir istek, bir kişinin şu anda veya gelecekte arzu ettiği bir şeyi ifade eder.
  • İstekler isteğe bağlı arzulardır, yani istek karşılanmasa bile yaşamaya devam edebileceğiniz anlamına gelir.

 

İstek ve İhtiyaç Arasındaki Temel Fark Nedir? İnsan istekleri ve ihtiyaçları, ekonomide kullanılan çok önemli terminolojilerdir. Çoğu öğrenci, insanların memnuniyetini açıklarken genellikle ihtiyaçları ve istekleri birbirinin yerine kullanır. Ama bu doğru yol değildir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store