Kişisel gelişiminiz için neler yapmalısınız?

Her gün küçük değişiklikler yaparak yeni alışkanlıklar kazanmaya ne dersiniz? Kişisel gelişiminize katkı sağlamak için neler yapmalısınız?

ÖĞRENİN

Anahtar her gün bir şeyler öğrenmek. Kendiniz ve şu anda çalıştığınız sektör (veya çalışmak istediğiniz sektör) hakkında daha fazla bilgi edinmek için en az birkaç dakikanızı ayırın. Makaleleri, kitapları, denemeleri okuyun. Podcastleri ve sizden daha fazlasını bilen diğer insanları dinleyin. Size ilham veren veya alanınızda etkili olan kişilerin TED konuşmalarını, belgesellerini ve konuşmalarını izleyin. İlgilendiğiniz alanı araştırın. Sadece düşünün, telefonunuzda, Instagram'da 10 dakikanızı harcayarak istediğiniz işi veya tutkulu olduğunuz alanı size öğreten bir makaleyi okuyabilirsiniz! Her gün küçük ve kasıtlı bir çaba göstererek ne kadar bilgi edinebileceğinize şaşıracaksınız.

YAPIN

Öğrendiklerinizi pratikleştirmenin yollarını bulun ve zanaatınızı geliştirin. Yazar olmak istiyorsanız belki ilk yazdıklarınızı beğenmeseniz bile, her gün daha fazla kelime yazarak daha iyi olabilirsiniz. Belki de yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir şirkette gönüllü çalışabilirsiniz veya daha farklı pratik yollar bulabilirsiniz. Sadece pratik yapmanın küçük yollarını bulmalısınız.

BAĞLANTI KURUN

Yapmak istediğiniz şeyi yapan veya geliştirmek istediğiniz bir alanda zaten başarılı olan insanlarla bağlantı kurmanın yollarını arayın. Günlük olarak oluşturduğunuz ve sürdürdüğünüz ilişkiler konusunda dikkatli olmak her zaman önemli. İster eski bir arkadaşınıza e-posta yoluyla ulaşıyor olun ister çalışmayı istediğiniz bir şirkette çalışan bir tanıdıkla konuşun, güvenilir bir iş arkadaşınızdan bir proje hakkında geri bildirim isteyin. Ne yapıyor olursanız olun, gerçek ilişkiler çok önemli.

YARDIM EDİN

“Diğer insanların istediklerini elde etmesine yeterince yardım edersen, hayatında istediğin her şeye sahip olabilirsin.” diyor Zig Zaglar. Başka insanlara hizmet ederseniz, eninde sonunda size geri döner. Kendinize sormanız gereken bir soru var: Bugün çevremdeki insanlara nasıl yardım edebilirim? Sadece patronunuz ve iş arkadaşlarınız değil, aynı zamanda arkadaşlarınız, aileniz adını siz koyun. Bu, birinin öğle yemeği siparişini almak, normal iş sorumluluklarınızın dışında bir şey yapmak, gerçekten derdi olan birini dinlemek ya da eve döndüğünüzde çocuklarınızla oynayabilmek için telefonunuzu bırakmak gibi şeyler de iyilik yapmanız anlamına gelir. Olasılıklar listesi gerçekten sonsuz.

YAZIN

Kariyerinizde ilerleme kaydederken, bu ilerlemeyi yazmak cesaret verici olabilir. Günün sonunda, yaptığınız şeyleri yansıtmak için biraz zaman ayırın. Bu küçük adımlar büyük zaferlere yol açar. Tüm yaptıklarınızı günlüğe kaydetme, tüm düşünce ve fikirlerinizi kağıda aktarmanın eğlenceli ve baskısız bir yolu olabilir. Birçok çalışma yazmanın kaygı, stres ve depresyon ile başa çıkmanıza yardımcı olarak zihinsel sağlığınızı arttırdığını ortaya koyar.

Gününüzle ilgili yalnızca bir cümle yazmayı, gerçekleştirdiğiniz hedefleri takip etmeyi veya tamamlanmış yapılacaklar listelerinizi tek bir yerde depolamayı deneyin. Minnettarlık sanatını da unutmayın: Her gün için minnettar olduğunuz en az üç şeyi not almak motive olmanıza ve her şeyi perspektifte tutmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

Atabileceğiniz en büyük parasal adım bu!Atabileceğiniz en büyük parasal adım bu!Kişisel finansınız konusunda atabileceğiniz en büyük adım, durumunuzu göz ardı etmemeniz, konuyu tamamen kendinize özel bir şekilde incelemeniz ve sadeleştirmeniz. Aksi takdirde kendinizi bir sabah uyanıp “bu duruma nasıl geldim ben!” derken bulmanız olasılığı artıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800