Sizden Gelenler: Hem Bebek Hem Ev

Özlem Denizmen, bugünkü Posta gazetesi köşesini sizden gelen sorulara ayırdı.

SORU: Kafam biraz karışık. Yeni çocuğumuz oldu, 75 bin TL birikimimizi kullanıp ev almak istiyoruz. Ancak her ay 2500 TL ödediğimiz toplamda 38 bin TL kredi borcumuz kaldı. Önce borcu mu kapatalım yoksa ev mi alalım? Gelirimiz 6700 TL.

İlhan

CEVAP: Allah analı babalı büyütsün. Tebrik ederim hayatınızda yepyeni bir dönem başlamış. Ancak aynı zamanda iki büyük yenilik insan hayatını zorlayabiliyor. Hem bebeğin masrafları hem ev satın almak finansal huzurunuzu kaçırabilir.

  • Şu anda ne kadar kira veriyorsun?
  • Borcunun bitmesine ne kadar kaldı?
  • Erken kapatırsan ne kadar indirim alıyorsun? Bunları bankandan öğren. Aylık gelirinin yüzde 30'u borca gidiyor. Borcunu kapatmadan ev alırsan finansal huzurun kalmaz. Peki eşin bu konuda ne düşünüyor? Son kararı birlikte verin.

Borç bittikten sonra ilk hedefiniz ev almak olsun. Ev almaya karar verdiğinde, ALIRKEN KAZANMAK İÇİN şunlara dikkat et:

  • Evin değeri artacak mı? Çevre evlerdeki gelişmeleri, metrekare fiyatları gibi faktörleri incele ve not al.
  • Kira değeri artacak mı? Neden? Ne kadar?
  • Kullanışlı ve güvenli bir yerde mi? İş yerine, okula, merkeze uzaklığı, ulaşımı nasıl? Bütün bunları iyice araştırmak gerek.
  • Tabii yeni ev olması, depreme dayanıklılığı en önemli şey!
Az para kazananların ev bütçesini düzenlemesi için 8 tavsiyeEkonomik olarak refaha kavuşmak için ya gelirleriniz artmalı ya da giderleriniz azalmalı. Gelirlerinizin artması hızlı bir şekilde gerçekleşecek bir seçenek değilse geriye giderleri azaltmak kalıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store