Az para kazananların ev bütçesini düzenlemesi için 8 tavsiye

Ekonomik olarak refaha kavuşmak için ya gelirleriniz artmalı ya da giderleriniz azalmalı. Gelirlerinizin artması hızlı bir şekilde gerçekleşecek bir seçenek değilse geriye giderleri azaltmak kalıyor.
1
GELİR GİDER TABLOSU YAPIN

Evinizde ekonomik açıdan huzuru yakalamanız için öncelikli olarak cebinizdeki paradan haberdar olmanız gerekiyor. Yani sizin cebinize bir ayda ne kadar para geliyor, ne kadar harcama yapıyorsunuz? Bu gelir gider tablosunu hızlı bir şekilde yapmanızda fayda var.

Bilgisayar kullanabiliyorsanız bir Excel dosyasında eğer bilgisayar ile aranız iyi değilse de bir defterde gelir ve giderlerinizi yazın. Defterin bir tarafına maaş ve diğer gelirleri yazın. Diğer tarafına da kira, faturalar ve giderleri not edin.

Öncelikli olarak aylık geliriniz giderinizden fazla mı yoksa giderleriniz bütçenizi ciddi anlamda zorluyor mu onu keşfedelim.

2
TASARRUF EDEBİLECEĞİNİZ GİDERLERİNİZ HANGİLERİ?

Tasarrufun önemini ne yazık ki tam kavrayamadık. Tasarrufun sadece bir seferlik olduğu düşüncesinden kurtulmalı ve bunu tüm yıla yaymalıyız. Elektrik, doğalgaz ve su faturasından 20’şer lira tasarruf ettiğinizi düşünün. Sadece 3 faturadan 60 lira kar ederseniz yıllık karınız 720 lirayı bulur. Bu da bir asgari ücretlinin maaşının yarısına eşit. Burada sadece 3 faturadan bahsettik artık TV abonelikleri, internet ve cep telefonu faturaları gibi ek giderler de aile ekonomisini etkiliyor. Bunları da bize uygun paketlerle seçebilirsek aylık tasarrufumuz 100 liraya kadar çıkacaktır.

3
İHTİYAÇLARA ÖNCELİK VERİN

İstek ve ihtiyaç ayrımı yapmanız ekonomik olarak cebinizi kuvvetlendirecektir. İhtiyacınız olmayan ürünlere para vermemeye özen gösterin. Gerçekten istediğiniz şeyler içinse kampanyaları kollayın.

Toplu taşıma ile kolay gidebileceğiniz yerlere arabanızla ya da taksi ile gitmemeye özen gösterin. Eğer geç kalma korkunuz varsa erken çıkın. Sadece zorunluysanız böyle harcamalar yapın.

4
ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇİN

Sigara ve alkol harcamaları, arkadaşlarla gidilen mekanlarda ödenen yüksek hesaplar bütçenizi sarsmak için tetikte bekliyor.

Yaşamsal ihtiyaç olmayan harcamalardan kurtulmaya bakın. Bir sigara paketinin 10 lira civarında olduğunu düşünürsek günde bir paket sigara içen biri ayda 300 lirayı sırf bu alışkanlığına harcıyor demektir.

5
KULLANMADIKLARINIZI SATIN

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanmadığınız eşyalarınızı ekonomik sisteme dahil etmeniz de mümkün hale geldi. Artık ikinci el ürünlerinizi satabileceğiniz çok sayıda uygulama ve internet sitesi var. Bunları satın alırken de kullanabilirsiniz. Hatta kiralık kullanabiliyorsanız bu seçeneği de göz ardı etmeyin.

6
YENİDEN KULLANABİLECEKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Boş zamanlarınızda kendin yap projelerini araştırın. Hem eğlenceli hem de tasarrufa katkısı olan bu videolar sayesinde evdeki eşyaları yeniden değerlendirerek masraflardan kaçınmanız mümkün. Örneğin evdeki kot kıyafetlerden çanta yapmak eski kıyafetleri değerlendirmek aile bütçesine önemli bir katkı olacaktır.

7
TASARRUF ETTİKLERİNİZİ BİRİKTİRİN

Sigara içmiyorum o zaman kenarda birikmiş param olmalı diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O parayı sizin biriktirmeniz gerekiyor. Gelir gider dengenizi oluşturur oluşturmaz bir biriktirme hedefi belirleyin. Her ay belli miktarda parayı biriktirebilecek konuma gelmeye çalışın.

8
SABIRLI OLUN

En önemlisi de bu. Sabırlı olup tasarruf etmeye devam edin... 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol