Merkez Bankaları Dijital Para Konusunda Hangi Çalışmaları Yapıyor?

Uluslararası Yapılanma Bankası (BIS) ile yedi Merkez Bankası yakın zamanda dijital para birimlerinin ve uluslararası ödemelerin gelişimini teşvik etmek için bir rapor yayımladı.

BIS'nin bir anketine göre, merkez bankalarının yüzde 80'i dijital para birimleri üzerinde araştırma ile geliştirme yaptı ve hatta bazıları denemelere bile başladı.

Merkez Bankası'nın dijital para birimini bu yılın başından bu yana dört şehirde deneyen Çin, bazı bankalarda dijital Renminbi uygulamasını test etmeye başlayarak dünya çapındaki bankaların dikkatini çekti.

Corona virüs salgını, kâğıt paraya maruz kalmayı azaltmak için elektronik işlemlerin kullanılmasını gerektirdi. Özel dijital para birimlerinin son yıllardaki hızlı gelişimi merkez bankalarına, dijital para cephesinde araştırma ile geliştirme eksikliğinin ulusal para birimlerini rekabet ve risklerle karşı karşıya bıraktığını açıkça gösterdi.

Merkez bankalarının dijital para birimleri, geleneksel dijital para birimlerine göre bariz avantajlara sahiptir. Dijital ekonominin gelişimi gibi gelecekteki ödeme ihtiyaçlarını karşılamak için esnek, yenilikçi ve rekabetçi bir ödeme modelini destekleyebilir ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırabilirler. 

Merkez Bankası dijital para birimleri, aynı zamanda, yetkililere parasal ve finansal istikrarı korumaları için daha fazla yol sunan hassas ve esnek üstünlüğe sahiptir. Merkez bankalarının dijital para birimleri esnek faiz oranı politikasının etkin bir taşıyıcısı olarak, pozitif, sıfır veya negatif faiz oranlarına sahip olabilir.

Merkez bankaları doğrudan aracı bankacılık işiyle bütünleştikten sonra, bireysel ve kurumsal olarak tutulan dijital para birimi faizinin hesaplanmasında olduğu gibi, bankacılık sisteminde ve ekonomik faaliyetlerde yeni bir rol oynayacaklar.

Bununla birlikte, küresel merkez bankalarının dijital para birimleri üzerine araştırma ve geliştirme çabalarının hızlanması, gelecekte uluslararası para sisteminin bütünleşmesi ve geliştirilmesi sorunlarına maruz bırakacaktır.

DİJİTAL PARA BİRİMİNDE MERKEZ BANKALARINA BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR

Farklı merkez bankalarının, blok zinciri teknolojisinin kullanılıp kullanılmayacağı gibi, dijital para birimlerinin işleyiş mekanizması hakkında farklı fikirleri bulunuyor. Bu bankalar ayrıca ana uygulamalar, transfer ve depolama miktarı ve hesaplama şekli açısından da farklılık gösterirler.

Merkez bankaları tarafından desteklenen dijital para birimleri aslında yurt içinde kullanılacağı göz önünde tutulursa, gelecekte sınır ötesi ödemelerde diğer merkez bankası dijital para birimlerinin ödeme sistemleriyle çalışacak şekilde nasıl tasarlanacağı da dikkate alınmalıdır.

Dijital para birimlerinin ne kadar ileri gidebileceği, farklı ülkelerin dijitalleşme süreci ile finans teknolojisinin gücüne ve gelecekteki uluslararası finans düzeninde nasıl öz yönelimli olduklarına bağlı olacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800