Gizli müşteri kimdir, nasıl olunur?

Son dönemde özellikle şirketlerde ön plana çıkan alanlardan biri gizli müşteri. Patronlar çalışanlarını denetlemek için gizli müşteri tercih ediyor.Ek iş arayanlar içinse güzel bir fırsat! Peki nedir bu gizli müşteri, nasıl gizli müşteri olunur?

Güncelleme:

Gizli Müşteri Nedir? 

Gizli müşteri, bir işletmenin müşteri hizmetleri, ürün veya hizmet kalitesi ve işletme deneyimi hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapmak için işletmeye müşteri olarak gizlice giren kişidir. Bu kişi, işletme çalışanları tarafından tanınmadan normal bir müşteri gibi davranır ve bir dizi belirli kriterleri kullanarak işletmenin hizmet kalitesini değerlendirir. Gizli müşteriler, restoranlar, oteller, perakende mağazaları, bankalar, sağlık hizmetleri gibi birçok farklı işletme türü için kullanılabilir. Bu hizmetler genellikle bir gizli müşteri ajansı aracılığıyla sunulur ve işletmelerin müşteri deneyimlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Mağazada çalışıyorsunuz ve farkında olmadan şirket tarafından denetleniyorsunuz. Nasıl mı? Gizli müşteri yoluyla. Gizli müşteri sizin çalıştığınız yere gelerek çalışma performansınızı, insan ilişkilerinizi, müşteri memnuniyetinizi ve iş hayatınızda aklınıza gelecek her şeyi denetliyor. Hem de kimliğini belli etmeden.

GENELDE HİZMET SEKTÖRÜNDE

Gizli müşteri en temel tanımıyla satışı yapan kişiyi, kendisini belli etmeden denetleyen müşteri. Gizli müşteri, girmiş olduğu ofisin hizmet kalitesinden tutun da temizliğine kadar birçok detayı inceliyor ve rapor haline getiriyor. Gizli müşteriler girmiş oldukları dükkanlarda sıradan bir vatandaş gibi davranıp alışveriş yapmaya başlıyor. Sizi farkında olmadan denetleyen gizli müşteri genellikle hizmet sektöründe yer alıyor.

GİZLİ MÜŞTERİ NE YAPAR?

Gizli müşteri hizmet kalitesini ölçecek olan mağazalardan birine giriş yapar. Mağazaya geldikten sonra gözlemlerde bulunur ve gözlemlerini rapor haline getirir. Gizli müşteriler genellikle mağazaların kalabalık olduğu zamanları tercih eder. Gizli müşteriler daha önce mağaza sahipleri tarafından belirlenmiş sorulara yanıt ararlar. Mağaza çalışanına daha sert davranan gizli müşteriler kendi içlerinde ölçüm yaparlar.

GİZLİ MÜŞTERİ NASIL OLUNUR?

Artık birçok kariyer sitesine gizli müşteri olma ilanı görüyoruz. Bu ilanlar, özellikle ek iş arayanlar tarafından tercih ediliyor. Gözlemci olan gizli müşteriler aynı zamanda iyi analiz etme yeteneğine sahip olması gerekiyor. Gizli müşteriler çeşitli danışmanlık şirketlerinde veya doğrudan olarak şirketle temasa geçip işe başlayabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi gizli müşteri olurken iyi analiz yeteneğinizin olması ve objektif olarak değerlendirme yapmanız gerekiyor.

BU İŞ İÇİN EĞİTİM ALIYOR MU?

Gizli müşteri olmak için herhangi alanla ilgili herhangi bir eğitim alınmasına gerekmiyor. İlanlara baktığımız zaman en az liseden mezun olan kişilerin gizli müşteri olmak için başvuruda bulunabildiğini görüyoruz. Gizli müşteri olunurken kimi şirketler yaş aralığına da dikkat ediyor.

NE KADAR MAAŞ ALIYORLAR?

Gizli müşteri olmak isteyenler bu iş part time da yapabilir. Gizli müşteri maaşları şirketten şirkete farklılık göstermekte. Bazı şirketler yarı zamanlı gizli müşteri alsa da kimileri bütün gün çalışacak gizli müşteriler aramakta.

KİMLER BU MESLEĞİ YAPABİLİR?

Araştırmayı seven ve iyi bir gözlem yeteneğini olan herkes gizli müşteri olabilir. Gizli müşteri olmak isteyenlerin iyi bir disipline sahip olması gerekiyor. Sır tutabilen ve anlık durumlarda daha sakin karar verebilen kişiler gizli müşteri olmaya daha yatkın.

AMAÇ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Özellikle hizmet sektöründe çalışan şirketler son zamanlarda müşteri memnuniyetine önem veriyor. Müşteri memnuniyetine önem verilmesi ise yeni bir kol doğuruyor. Patronların bilgisi dahilinde gizli müşteri seçeneği ön plana çıkıyor. Böylece şirket kendi denetimi altında hem çalışanlarını kontrol ediyor hem de gelen müşterileri inceleyebiliyor. Gizli müşterinin amacı personeli denetlemek olsa da bazı şirketler müşterileri izlemesi için de bu kişilere görev veriyor.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur? Gizli Müşteri Başvuru 

Gizli müşteri başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Gizli müşteri olarak çalışabileceğiniz bir ajans seçin. Birçok farklı ajans, gizli müşteri hizmetleri sunmaktadır. Bu ajanslar genellikle gizli müşterileri, restoranlar, mağazalar ve diğer işletmelerdeki müşteri hizmeti, temizlik ve diğer faktörleri değerlendirmek için kullanırlar. İnternet arama motorlarından bu tür ajansları bulabilirsiniz.
  2. Başvuru formunu doldurun. Seçtiğiniz ajansın web sitesinde bir başvuru formu bulunacaktır. Bu formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunda genellikle kişisel bilgilerinizi ve iş deneyiminizi içeren sorular yer alacaktır.
  3. Ajansın sizi değerlendirmesi için gerekli adımları takip edin. Ajansın başvurunuzu değerlendirebilmesi için bazı adımları takip etmeniz gerekebilir. Bu adımlar arasında bir ön inceleme telefon görüşmesi, bir yazılı sınav veya bir örnek görev yer alabilir.
  4. Kabul edilirseniz, görevlere başlayın. Ajans sizi kabul ederse, görevler alacaksınız. Bu görevler genellikle belirli bir işletmeye gitmek, belirli bir ürün veya hizmeti satın almak ve müşteri hizmetlerinin kalitesi, ürün kalitesi veya işletmenin genel deneyimi hakkında bir rapor hazırlamak olacaktır.
  5. Gizli müşteri olarak çalışmak, ek gelir elde etmek için harika bir yoldur. Ancak, bu işi yaparken dürüst ve objektif olmanız önemlidir. İşletmelerin, müşteri hizmetleri ve diğer faktörleri iyileştirmesi için sizin geri bildirimlerinize ihtiyacı vardır.
Kurumsal eğitim çarçuru'İstek mi? İhtiyaç mı?' Sorusu yıllar içinde beni kurumsal eğitimler konusunda amaç mı? Araç mı? Sorusunu düşünmeye itti.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Abdullah Akarsu
Osmaniyede yaşıyorum gizli müşteri olmak istiyorum
Beyhan Kantarcıoğlu
Bence kaliteli bir hizmet için çok iyi düşünülmüş bir sistem her zaman iş vereni de denetlemek kaliteyi artırır
deniz öner
izmir de yaşıyorum,gizli müşteri olmak istiyorum
Emine Erkaya
Araştırmacı yönüm çok kuvvetli dır. İnsanlarda diyaloğu nda süperdir. Ben yaparım bu işi😅