'Nazik ve cesur olmak, güzel olmaktan daha önemli'

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, 18 yaş altında kızı olan 500 baba, kızlarıyla ilgili soruları yanıtladı. Çıkan sonuçlar umut verici...

1 12


Dünyanın lider oyuncak üreticisi Mattel’in Barbie markası için yeni başlattığı “Barbie ile Oynayan Babalar” kampanyası 15 yıllık bir araştırmaya dayanıyor. ABD’de yer alan Wake Forest Üniversitesi’nden Psikolog ve Yazar Prof. Dr. Linda Nielsen’in yaptığı araştırma, babaları ile küçük yaşlardan itibaren güçlü bir bağ kuran kızların kariyerlerinde daha yüksek başarılara ulaştığı, duygusal ilişkilerinde daha istikrarlı oldukları, kendine yetebilme özelliklerinin daha gelişmiş ve özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmadan yola çıkarak babaları, kızlarıyla oyun oynamaya davet eden Barbie, kampanyaya paralel olarak global çapta yaptığı anket çalışmasına Türkiye’yi de dahil etti. Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, 18 yaş altında kızı olan 500 babanın katıldığı anket sonucunda umut verici sonuçlar ortaya çıktı.

2 12

Babaların %84’ü, kızlarına nazik ve cesur olmanın, güzel olmaktan daha önemli olduğunu söylüyor.

3 12

Babaların %52'si, kızlarına istedikleri her şey olabileceklerini telkin ediyor.

4 12

Babaların %77'si, kızlarına özgüven telkin etmenin onlara öğretebilecekleri en önemli yaşam derslerinden biri olduğunu düşünüyor.

5 12

Babaların %61’i kızlarına uygulamaya yönelik becerileri öğretmeye çalışıyor.

6 12

Oyuncak bebeklerin kızlarının hayal gücünü artırmaya yardımcı olduğuna inanan babaların üçte ikisi için en önemli şey kızlarının hayal güçlerinin gelişmesine izin vermek

7 12

Babalar kız çocuklarının oyunlarına dahil olduklarında, %85'i bunun, kızlarının özgüven kazanmalarına yardımcı olduğunu ve hayal dünyasında harcanan zamanın gerçek dünyaya yapılan bir yatırım olduğunu biliyor.

8 12

Babaların üçte ikisi kızlarıyla oyun oynamaya daha fazla zaman ayırabilmeyi istediklerini söylüyor.

9 12

Hata yapmasına izin vermek, küçük yaşta paranın değerini öğretmek ve onu cesur olmaya teşvik etmek, babaların kızlarına vermeye çalıştıkları diğer 'yaşam dersleri' arasında yer alıyor.

10 12

Kızı olan 10 babadan dokuzu, kızlarına, güçlü genç kadınlar olmaları için destek olmanın son derece önemli olduğunu düşüyor.

11 12

Anket çalışması yalnızca kız babalarının bileceği bilgileri de ortaya koyuyor. Buna göre;

Oyuncak bebeklerle nasıl oynanır
Simler her yere bulaşabilir
Renk koordinasyonu çok önemlidir
Saç nasıl örülür
Kızınız ayaklarınızın üstünde iken nasıl dans edilir
Kızlar da futbol oynar
Evdeki eşyaların hangilerinden harika bir popstar mikrofonu olur
Kızlar da kirlenmeyi sever
Yüz boyama nasıl yapılır
Uzun saçtan sakız nasıl çıkarılır
Tahtadan ev nasıl yapılır ve ağaçlara nasıl tırmanılır
Kaykaya nasıl binilir
Parende nasıl atılır
Mükemmel bir topuz nasıl yapılır

12 12

Tüm bu araştırmalardan yola çıkan Barbie, babalar ile kız çocukları arasındaki ilişkinin önemini ve bir babanın kızının hayali dünyasına katılmasının, kız çocuğunun gerçek yaşamdaki sosyal, entelektüel ve duygusal gelişimine katkıda bulunduğunu vurgulamayı amaçlıyor. Gelecek nesil kız çocuklarının sınırsız potansiyellerini keşfedebilmeleri için baba-kız ilişkisini beslemenin önemini hatırlatmaya çalışan Barbie, sosyal medyada başlattığı “Barbie ile Oynayan Babalar” kampanyası ile babaları oyuna çağırıyor.

Etiketler Çocuk baba Aile
Yorumlar
Kalan Karakter 800