MEB'den yeni karar: Tatil süresi kısalacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kasım ve Nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını sürdürme kararı alarak eğitim iş günü süresini artırmaya yönelik bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Milyonlarca veli ve öğrencinin merakla beklediği ara tatil düzenlemesine dair detaylar ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ara tatillerle ilgili herhangi bir değişiklik yapmayacak. Kasım ve nisan aylarındaki ara tatiller mevcut düzenlemeyle devam edecek.

Sabah gazetesinin haberine göre, MEB, eğitim-öğretim günlerini uzatma yolunda bir hazırlık içerisine girdi. Yani tatiller devam edecek, ancak öğrenciler okula daha uzun süre devam edecekler.

Yaz tatili kısalacak mı? 

Beklenen düzenleme ile 180 olan eğitim-öğretim günü, 200 güne çıkarılmayı hedefliyor. 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, daha önce duyurulan takvimde olduğu gibi 9 Eylül 2024'te başlayacak. Toplam eğitim gününün, yaz tatilinden kısarak uzatılması planlanıyor.

Türkiye'de birinci dönemde 90, ikinci dönemde 90 olmak üzere toplam 180 eğitim-öğretim günü bulunuyor. Ancak bu süre, kar tatilleri ve hava muhalefeti gibi sebeplerle daha da kısalıyor. Tatil öncesi ve sonrası birer haftanın da verimsiz geçmesi nedeniyle aslında 180 olan eğitim günü, en az 160 güne düşüyor. Gelişmiş ülkelerde ise eğitim süresi genellikle 200 günün üzerinde.

Eğitim ve öğretim gününün 200 güne çıkarılması için yaz tatili süresinden kısmalar yapılabileceği belirtiliyor. 

Etiketler Eğitim Tatil MEB
Yorumlar
Kalan Karakter 800