Y Kuşağı Finansal Özgürlüğe Nasıl Ulaşabilir?

Y kuşağı, finansal sorumluluk konusuna gelindiğinde kötü bir üne sahip. Fakat bu klişe doğru mu? Yoksa Y kuşağı diğer nesillere göre hayata ve finansal davranışlara farklı bir şekilde mi öncelik veriyor?

Y kuşağı, finansal sorumluluk konusuna gelindiğinde kötü bir üne sahip. Fakat bu klişe doğru mu? Yoksa Y kuşağı diğer nesillere göre hayata ve finansal davranışlara farklı bir şekilde mi öncelik veriyor?

Bugünün çalışan genç nüfusu emekli olmak için çalışmıyor. Emekliliği hayatlarının bir aşaması olarak görmüyorlar ve bunu karşılayabilmek için çalışmayı da planlamıyorlar. Hayattan zevk almak için neden 70 yaşına kadar bekleyesiniz, değil mi? Ancak bu zihniyet, konu para ve finansa geldiğinde ille de sorumsuz olarak algılanmak zorunda değil. Bu sadece biraz farklı. Zekli bir hayat yaşamak için finansal özgürlük, esneklik elde etmek için çalışmak ve tasarruf etmek, yeni normal haline geliyor. Bununla birlikte Y kuşağının işgücüne hakim olmasıyla birlikte bu fikir büyüyor.

Peki Y kuşağı, istedikleri hayatı yaşamakta özgür olmak için nasıl finansal özgürlüğe kavuşabilirler? 27 yaşındaki girişimci ve gayrimenkul gurusu Diego Corzo'ya göre cevap pasif gelir akışları yaratmada yatıyor.

Peki nedir bu pasif gelir?

Uyurken para kazanmaktır. Bir rüya gerçek olmuş gibi geliyor, değil mi? Pasif gelirin en basit tanımı, aktif olarak dahil olmadan, asgari düzeyde dahil olarak gelir elde edebilmenizdir.

Corzo, 21 yaşında "Zengin Baba, Yoksul Baba (Rich Dad, Poor Dad) " kitabını okuduktan sonra pasif gelir fikrine kafayı taktı. Şimdi bu tanımı anladığına ve ihtiyaç duyduğu her şeyi pasif olarak başarıyla kazandığına göre, dikkatini diğer Y kuşağının aynı şeyi yapmasına yardım etmeye çevirdi.

Çoğu zaman, insanlar biraz daha fazla nakit akışına ihtiyaç duyduklarında, ek iş peşinde koşarlar. Saat başı maaş alıp, geçimlerini sağlayacak kadar kazanıyorlar. Peki ya bunlara mecbur olmasaydınız? Ya borcunuzu ödeyebilseydiniz ve hatta pasif gelire dayalı olarak yaşayacak kadar kazanabilseydiniz?

Ev korsanlığı yoluyla pasif gelir nasıl yaratılır.

Pasif gelir akışları yaratmanın birkaç farklı yolu olsa da ev korsanlığı, Y kuşağının çok az parayla kullanabileceği çok somut ve ulaşılabilir bir yöntemdir. Masraflarınızın başkaları tarafından ödenmesi anlamına gelir. Bir evin var ve oda arkadaşlarınla yaşıyorsun. Ev arkadaşlarınız ev kredisini, faturaları ve kirayı karşılar, size de seyahat etmeniz veya istediğiniz şeyleri satın almanız için ekstra para bırakır. Böylelikle Y kuşağının rüyası gerçekleşir.

Ev korsanlığı sadece başlangıç.

Yukarıda açıklandığı gibi ev korsanlığı, Y kuşağının finansal özgürlüğe ulaşmasına ve pasif bir gelir akışı yaratmasına yardımcı olabilecek bir stratejidir, ancak bu sadece başlangıçtır. Ev korsanlığı, gayrimenkul sektörüne başlamanın ve gerçekten farklı bir yaşam tarzı yaratmanın en ucuz yollarından biridir.

Ev korsanlığı, size para kazandıran ekstra odalara sahip olmak anlamına geliyor. Böylelikle yaşam giderlerinizi büyük ölçüde azaltır ve her ay paranızı daha fazla tutmanıza izin verir.

Finansal özgürlük erişebilirdir.

Üniversiteden mezun olan bir Y kuşağı olarak ağır bir borç içinde olsanız bile, finansal olarak özgür olabilirsiniz. Corzo ve diğer birçok Y kuşağının ortaya çıkardığı sonuç, paranızın sizin için çalışmasını sağlamanız gerektiğidir. Elbette finansal olarak özgür olmak, kredi puanlarınızı iyileştirmeyi, en iyi kredileri almayı ve kişisel bütçeler oluşturmayı da içerir, ancak aynı zamanda pasif gelir akışları yaratmayı da içerir. Bu hızlı bir şekilde zengin olma planı olmasa da hayatınızı değiştirme gücüne sahiptir. Bir deneyin ve Y kuşağının hayalini kurduğu yaşam tarzını yaratın.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/304708

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800