Etkili Toplantıların Maliyeti Nedir?

Zaman ve para iki önemli kaynak. Toplantılar hem ZAMANdan hem de PARAdan alır. Nasıl mı? Hadi küçük bir hesap yaparak toplantının sana kaç mal olduğunu görelim.

Zaman ve para iki önemli kaynak. Toplantılar hem ZAMANdan hem de PARAdan alır.

Nasıl mı? Hadi küçük bir hesap yaparak toplantının sana kaç mal olduğunu görelim.

Örneğin;

Toplantı maliyeti= katılımcıların ortalama saatlik maliyeti X toplantı süresi X katılımcı sayısı

20 TL X 1 X 10 = 200 TL

4 X ay = 800 TL

50 X yıl = 10.000 TL

Dikkat! Bu sayılar hazırlık için ayrılan zaman, seyahat için ayrılan zaman ve diğer harcamaları içermiyor. Daha kalabalık ve daha yüksek maaşlı kişilerle yapılan toplantılarda sayılar da hızlı bir şekilde yükseliyor:

40 X 1 X 12 = 480 TL

4 X ay = 1.920 TL

50 X yıl = 24.000 TL

Peki ajandası toplantılarla dolu olan bir çalışan zamanını verimli kullanamadığını düşünüyorsa ve alternatif işlere vakfedeceği zamanı toplantılara harcamaktan dolayı zararda hissediyorsa? Toplantı planlarken ya da katılım konusunda karar verirken finansal maliyet ve zamanın maliyeti düşünülmeli.

İnce ayrıntıları göze alarak yapılan tasarruflar minik görünebilir, ama uzun vadede birikip şaşırtıcı değerlere ulaşırlar. 1 haftada 8 adet 1 saatlik toplantıya giren ve şirkete 1 saatlik maliyeti 20 TL olan Duru Hanım’ın planlamasında değişiklik yaparak hem şirketi hem Duru Hanım’ı kazançlı çıkarabiliriz: 

 

Sıcak Cüzdan Mı Soğuk Cüzdan Mı? Peki Fark Ne?Bu kılavuz, size en uygun cüzdanı seçmenize yardımcı olmak için sıcak cüzdanları ve soğuk cüzdanları tanıtacak ve aralarındaki farkları açıklayacak. Böylelikle kendiniz için en uygun cüzdan türünü bulacaksınız.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store