Bütçenizi Sarsmadan Kendinizi Nasıl Ödüllendirirsiniz?

Kendinizi ödüllendirirken paranızı akıllıca harcamalısınız. Finansal hedeflerinizi rayından çıkarmadan veya bütçenizi boşa harcamadan bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Peki bütçenizi sarsmadan kendinizi nasıl ödüllendirebilirsiniz?

Gerçek şu ki, para kazanmak için çok çalışıyorsunuz, bu yüzden ara sıra kendinizi ödüllendirmeniz de adil olmaz mı? Kendinizi tedavi etmeyi ve eğlenmeyi kesinlikle hak ediyorsunuz. İyi görünmeyi, güzel geziler yapmayı ve hayatın tadını çıkarmayı kim istemez ki? 

Kendinizi ödüllendirirken paranızı akıllıca harcamalısınız. Finansal hedeflerinizi rayından çıkarmadan veya bütçenizi boşa harcamadan bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Peki bütçenizi sarsmadan kendinizi nasıl ödüllendirebilirsiniz?

Planlama yapmak, fazla harcama yapmanızı engelleyecek ve sizi yolda tutacaktır. Hadi bazı önemli ipuçlarına geçelim! 

1. Eğlence bütçesi yapın

Sürekli “Kendimi ödüllendireceğim” diye düşünüyorsanız bu aşırı harcama yapmanıza neden olabilir. Ödüllerinizi yani eğlence paranızı aylık bütçenize ekleyerek (her bütçe döngüsünde tüm temel ihtiyaçlarınız karşılandıktan sonra) bundan kaçınabilirsiniz.

Aylık ayırdığınız eğlence parasından daha pahalıya mal olan bir şey satın almak istiyorsanız, eğlence paranızın bir kısmını birkaç ay içinde yapmak istediğiniz satın alma için biriktirmeyi planlayın. Bu, suçsuz harcamalarla sonuçlanacak ve finansal hedefleriniz bozulmadan kalacak.

2. Harcamanız gerekmiyorsa, biriktirin

Kendinizi sürekli olarak ödüllendirmek istemediğinizi veya buna ihtiyaç duymadığınızı fark ettiğiniz oldu mu? Sahip olduğunuz parayı bütçenizden alın ve finansal hedefleriniz için yeniden kullanın.

Bunu birikim hesabınıza koyun. Ödül için bütçenize para ayırmış olmanız, gerçekten gerekmiyorsa hepsini harcamanız gerektiği anlamına gelmez. 

3. Kıyaslamalara kapılmayın, sahip olduklarınız için şükredin

Kimseyi etkilemek için harcamanız gerekmeyen parayı harcamayın. Aksi takdirde, kendinizi onlarla rekabet ederken ve sevmediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız şeyleri satın alırken bulursunuz ve muhtemelen onlar farkına bile varmazlar.

Kendinizi ödüllendirmenin bütçe dostu yolları:

Hiç "Kendime ödül alacağım" diye düşündükten sonra suçluluk duygusuna kapıldınız mı? 

Bunu yapmak sizi mutlu eder ve daha fazlasını yapmanız için motive etmenize yardımcı olabilir. 

1. Kendinizi sizin için önemli olan şeylerle ödüllendirin

Kendinizi ödüllendirirken paranızı gerçekten istediğiniz/hoşunuza giden ve sizin için değerli olan şeylere ve deneyimlere harcadığınızdan emin olmak önemli. Değer verdiğiniz şeylere para harcama konusunda ne kadar uyumlu olursanız, aşırı harcamaya yol açabilecek memnuniyetsizlik hissetme olasılığınız o kadar düşük olur. Örneğin, sevdiklerinizle vakit geçirmeye değer veriyorsanız, eğlence paranız onlarla olan deneyimlere, örneğin akşam yemeklerine, filmlere vb. gidebilir. İyi vakit geçirmek için harcama yapmanıza gerek olmadığını unutmayın. 

2. Kendinizi ücretsiz şeylerle ödüllendirin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ödüller her zaman para harcamakla ilgili olmak zorunda değil. Kendinizi pek çok şekilde ücretsiz olarak ödüllendirebilirsiniz!

3. Kendinize zaman ayırın

Kendinizi ödüllendirmenin en iyi yollarından biri kaliteli zamandır. Biraz kişisel bakım yapmak veya her zaman yapmak istediğiniz hobiyi denemek için zaman ayırmak, para harcamadan kendinizi tedavi etmenin harika yoludur. 

4. Hiçbir şey yapmamak için zaman yaratın

Kesintisiz devam eden bir dünyada yaşıyoruz ve kendinizi ödüllendirmenin en iyi yolu kendinize zaman ayırıp kesinlikle hiçbir şey yapmamak olacak. Kendinize "tembel" olmak için izin verin. Tüm gün film izleyin, güneşlenin ya da şekerleme yapın.

Hatta dijital detokstan da faydalanabilirsiniz. Ve mola vererek stresi azaltabilirsiniz. Hiçbir şey yapmama günü geçirdikten sonra ne kadar iyi hissettiğinize şaşıracaksınız.

Kendinizi ödüllendirmek için bu bütçe dostu yolları deneyin.

Bütçenizi sarsmayacak şekilde kendinizi tedavi etmenin yollarını bulmak, daha fazla göreve ulaşmanız için sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Kendinize verebileceğiniz en büyük ödüllerden biri, finansal olarak nasıl başarılı olacağınızı öğrenmektir. 

Neden Alışveriş Çılgınlığına Dur Diyemiyoruz? Hepimiz farklı nedenlerle alışveriş çılgınlığımızı durduramıyoruz! İnsanların alışveriş çılgınlığına dur diyememesinin arkasındaki en yaygın nedenlerden bazıları şunlar:

 

 

Etiketler Bütçe Zaman Ödül
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store