Kefil olmadan önce bunlara dikkat edin!

Kefil, birisi için 'o borcu ödemezse, ben onun borcunu öderim diye söz veren' kişiye denir. Özlem Denizmen, kefil olmayı düşünenleri uyarıyor: Parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz!

- Eşiniz, arkadaşınız, akrabanız “Borcuma kefil olur musun?” diye sorarsa iki değil, üç kere düşünün. Parayı siz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

- Birisine kefil olmak için imzayı attıktan sonra artık kanunlar bakımından siz de asıl borçlu kadar borçlu hale gelirsiniz.

BANKALAR RAHAT

Baktılar borçlu ödeyemiyor kefili var hop diye ona yapışıyorlar. Onlar için fark eden bir şey yok.

ÖDEMELER

İster eşiniz olsun ister en yakın dostunuz, borçlu olan kişinin size ödemelerle ilgili bilgi vermesi gerek.

ŞART KOŞUN

Kefil olacağınız kişiye en baştan “Her ay ödeme yaptığına dair bilgi istiyorum ve eğer şayet ileride ödemeyle ilgili bir sorun olacaksa lütfen beni bunu ilk hissettiğin anda bilgilendir” deyin.

AİLE BÜYÜĞÜ

Kefil olurken yapacağınız konuşmayı bir aile büyüğü veya başka bir arkadaş eşliğinde yapmakta, hatta yazılı hale getirmekte fayda var.

GEÇTİ BOR'UN PAZARI

Diyelim borçlu kişi bir dönem sonra ödemekte zorlanacağını fark etti. Eğer size söylemiyorsa ya gerçekleri görmüyor ya da bir şekilde ‘Hallederim’ diyordur. İşte bu büyük hata. Çünkü onun bu davranışından dolayı siz hiçbir şeyden habersiz, bir gün aniden büyük bir yük ve borçla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İLETİŞİM

Halbuki onun işlerinin iyi gitmediğini bilseniz, ona göre tedbir alır ve en azından son dakika borç şokuyla karşılaşmasınız.

■ Kefil olmak, kredi çeken bir kişinin kredisini ödemediğinde o krediyi ödeyeceğinize dair garantör olmaktır.

■ Kefilin onayı alınmadan, sonradan sözleşme şartlarında değişiklik yapılırsa, değişiklikten sonraki işlemler kefili bağlamaz.

Kefil olduğunuz borcun ve taksitlerin ödenip ödenmediğini her ay bizzat kontrol edin.

GÜNÜN HİKAYESİ: EŞİ ONA SÖYLEMEMİŞ
GÜNÜN HİKAYESİ: EŞİ ONA SÖYLEMEMİŞ

Bu, yaşanmış, gerçek bir olay. Bir arkadaşımın eşi, iş için alacağı krediye onu da kefil yapmış. O da ‘sonuçta kocam o isteyecek yapmayacak mıyım?’ diyerek imza atmış. Geçtiğimiz Pazartesi sabahı, bir anda evine, banka hesabına gelen hacizle, ne olduğunu bile anlamadan kendi çabasıyla biriktirdiği paralarla aldığı iki tane evi, bankadaki parasını ve aile huzurunu kaybetti.

KOCASI SAKLAMIŞ

Kocası işlerin iyi gitmediğini bir senedir biliyormuş ancak ya çekindiğinden ya da kendi başına halledebileceğini düşündüğünden ona tek kelime etmemiş.

ARADIĞINDA ÇOK GEÇTİ

Artık bu zor durumun tek ilacı zaman. Hem ani ve çok ciddi bir finansal şok ile karşı karşıya kaldılar, hem de ilişkilerinde altından zor kalkılacak bir güven kaybı yaşadılar. Arkadaşım eşine çok kırgın... İflas ettiği için değil, bu herkesin başına gelebilir. Borçları ödeyemediği halde, kefil olmasına rağmen, onunla bu durumu paylaşmadığı için.

KENDİNİZİ KORUYUN BANA DA OLDU
KENDİNİZİ KORUYUN  BANA DA OLDU

Ben prensip gereği kefil olmuyorum. Başımdan kötü bir hikaye geçti. Yıllar önce kefil olmuştum. İlk çocuğumun doğduğu gün banka arayıp, borcun 4 aydır ödenmediğini ve o gün, o parayı ödemezsem sicilimin yara alacağını söyledi.

SİCİLİNİZE İYİ BAKIN

Kefil olduğunuz borçta yaşanan ödeme aksaklıkları, asıl borçlu kadar kefilin de kredi notunu olumsuz etkiliyor. Kim olursa olsun, kredilerinin geri ödeme tarihçesini gösteren ‘kredi raporunu’ size göstermeyen kimseye kefil olmayın.

Dikkat! kefil olduğunuz kredi tutarı şahsi borçlanma limitinizi düşürecektir.

HER BORÇ ÖDENİR
HER BORÇ ÖDENİR

Soru: Eşim ve ben borcumuzun bitmesi konusunda umudumuzu kaybetmek üzereyiz. Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? ● Selami

Cevap: Umutsuzluğa kapılmayın. Her borç ödenir. Geçmiş geçmişte kaldı. Kenetlenip, birbirinizi suçlamadan, borca değil, borcu kapatmaya odaklanın. İşte size birkaç öneri.

■ Zaruri ihtiyaç dışındaki harcamalarınızı kesin.

■ Gelirinizi artırmaya odaklanın.

■ Elinizde satabileceğiniz bir şey varsa satın.

■ Bir iki sene aile yanına taşınabilirsiniz, bu geçici bir dönem.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
serhat Altındal
Annem kuzenime ihtiyaç kredisi için kefil olmuş kuzenim ödememiş. Banka hesabına bloke konmuş emekli maaşında kesinti olur mu. Annemin üzerine kayıtlı iki adet taşınmaz mülk var onlarda hacze girmiş durumda, bizim yeni haberimiz oluyor bu durumdan en az hasarla nasıl kurtulabiliriz