Yeni yıl için finansal hedeflerinizi düşündünüz mü?

Yeni yıl, finansal durumunuzu değerlendirmek ve parasal hedeflerinize ulaşmanız için adım atmaya başlamak açısından mükemmel bir fırsat.

1 8 Makul hedefler belirleyin!
Makul hedefler belirleyin!

Hedef belirlemeden önce yapacağınız en akıllıca şey, durumunuzun farkında olmanız. Gelirinizi, varsa borcunuzu, harcamalarınızı göz önünde bulundurarak temel hedefinizi küçük ve başarılabilir parçalara bölün. Her şeyi bir kerede yapmaya çalışırsanız, içinden çıkamayabilirsiniz. Zamanı ve tutarı hesaba katarak gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflere odaklanın.

2 8 Hedefinize ulaşmak için değişim yapın!

Eğer hedefiniz ve kazancınız arasında uçurum değil de ulaşılabilir bir fark varsa, yaşamınızı değiştirerek bu uzaklığı kolayca kapatabilirsiniz. Gereksiz harcamalarınızın hepsini hayatınızdan çıkarın. Dışarıda akşam yemeği, eğlence, giyim gibi sürekli bütçenizi zorlayacak harcamaları azaltmaya çalın. Bu harcamalar sizi baştan çıkarmaya kalktığında, hedefiniz ve onlar arasında kıyaslama yaparak kendinizi motive edebilirsiniz.

3 8 Mutlu eden ve başarılı olduğunuz işleri değerlendirin!

Gelirinizi arttıracak ufak da olsa ek işleri ve tasarruf yöntemlerini atlamayın. Hobileriniz varsa, bunları işe dönüştürmek için doğru bir zamandasınız.

Maalesef pek çok kişi yeteneğinin farkında değil. Oysa, yetenekleri depoda bekletmek yerine “Benim en iyi yaptığım şey nedir?” diye kendinize sorarak, bunu bir işe dönüştürebilirsiniz.

4 8 Hedefleriniz için talimat verin!

Hedeflerinizi kendinize değil, banka talimatlarına bırakırsanız onlara daha uzun süre uyabilirsiniz. Örneğin düzenli birikim yapmaya karar verdiyseniz, bankanızdan bir otomatik talimat ile her ay hesabınızdan belirlediğiniz miktarın birikim hesabınıza geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Uzmanlar ayrı bir birikim hesabınız olması konusunda hemfikir. Böylece oradaki paraya dokunmanız daha zor olur.

5 8 Hedefinize odaklanın, kararlı olun!

Scranton Üniversitesi’nden Psikolog John Norcross’un araştırmasına göre yeni yıl kararları alan insanların sadece %8’i bu kararlara uymaya devam ediyor. Çalışmaya göre karar alanların %25’i ise ilk haftadan sonra bu kararlara uymayı bırakıyor. Şimdi sizin güçlü ve kararlı kişiliğinizi ortaya koymanızın tam sırası!

Hedefinizden caymamanız için sürekli kendinize sonunda ulaşacağınız mutlu anı hatırlatın, gerekiyorsa küçük notlar alın. Sorumluluklarınızı unutmayın, umutsuzluğa kapıldığınızda pes etmeyin.

6 8 Hedeflerinizi güvendiğiniz insanlarla paylaşın!

Yeni yıl hedeflerinizi tutturmanın bir diğer yolu da sizinle beraber hedeflerinizi takip edecek bir arkadaş. Kendilerine eşlik eden biriyle karar alanlar, bu kararlara uyma konusunda daha başarılılar. Spor yaparken spor arkadaşları, diyet yaparken sizi destekleyecek ve motive edecek insanlar ile beraber olmak işe yarıyor. Finansal kararlarınız da bunlardan farklı değil. Finansal kararlarınıza ne kadar uyduğunuzu denetleyebilecek güvenilir bir arkadaşınızın size yardımcı olmasını isteyin.

7 8 Başarınızı kutlayın!

Yeni yıl hedeflerinizi uzun süre korumak azim ve çalışma gerektiriyor. Yıl boyunca küçük başarılarınızı da, kilometre taşlarınızı da kutlayın. Ödüller hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmanızı sağlayacak ve hepsini tamamlamak için çözümler üretmenize yardımcı olacak. Ödül olarak favori restoranınıza gidebilir veya sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak için vakit ayırabilirsiniz. Kutlama yaptığınızı unutmayın. Böylece bunu tekrar yapmak isteyecek ve listedeki diğer maddeleri bitirmek için motive olacaksınız.

8 8 Yeniden harekete geçin!

Yeni yıl kararlarının büyük bir kısmı 6 ay süreyle devam ediyor. Eğer mayıs ayında hedefinize tutkuyla bağlı olmadığınızı ve yönünüzün değiştiğini fark ederseniz, 1 Haziran’ı 1 Ocak gibi düşünün ve her şeye yeniden başlayın! Asla pes etmeyin!

Yorumlar
Kalan Karakter 800