Yarım Gram Altın Kaç TL? 5 Ağustos 2021 Yarım Gram Altın Fiyatı

Piyasalardaki dalgalanma ile birlikte yarım gram altına talep artıyor. Yarım gram altın ne kadar, kaç TL? İşte güncel altın fiyatları ve yarım gram altına dair bilgiler.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Zorlu pandemi sürecinde aşılanmanın ve tedbirlerin uygulanması ile birlikte normalleşmeye yaklaştığımız şu dönemde, bu süreçten en çok etkilenip ara verilen alanlardan biri olan düğünler de yeniden eskiye yakın bir şekilde başladı. Pandemi nedeniyle planlarını erteleyen çiftler hayallerini gerçekleştirmeye başladı. Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte buna doğru orantılı olarak düğün ve düğüne katılan sayısı da artmış vaziyette.  Bu nedenden ötürü düğünde gelin ve damada takı takmak isteyen vatandaşlar altın piyasasını yakından takip edip kendi bütçelerine göre bir plan yapıyorlar.

Son dönemdeki yüksek altın fiyatları doğrultusunda vatandaşların tercihi yarım gram altına yönelmiş durumda. Yarım altının 1600 lira, çeyrek altının 800 ve gram altının da 500 TL bandında dolaşmasıyla birlikte vatandaşlar yarım gram altını tercih ediyor. Piyasa değeri 250 TL civarında gezen yarım gram altına dair bilinmesi gerekenler.

Ülkemizde ayar kelimesi ile anılan altının karat değeri, ürünlerde bulunan altının saflığını gösterir. 0.5, 1, 2, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gramlık seçenekler ile erişilmesi kolaylaştırılan yüksek ayara sahip mini külçe altınların işçilik maliyetinin cüzi seviyelerdedir. Bu sebeple alım ve satım fiyatları arasında kayba uğranmadan ihtiyaç duyulan anlarda tam değerinde elden çıkartılma avantajı sağlayan gram ve yarım gram altın saklanması kolay küçük olduğundan ilgi toplar. Sarraf, kuyumcu, döviz büroları ve anlaşmalı bankalarda kolayca nakit paraya çevirebilen, güvenli değiş tokuş olanağı sağlayan gram ve yarım gram altın üzerinden yıllar geçse de değerini kaybetmeyerek tasarruf sahibinin yüzünü her zaman güldürmeyi başarır.

Gram altın piyasasında, altından üretilen ziynet eşyalarının alış ve satış fiyatları arasındaki farkı belirleyen işçilik unsuru en minimum düzeyde tutulduğundan, yarım gram altın satın al ve sat değerleri birbirine yakın düzeyde belirlenir. Birikim yapabileceğiniz en küçük altın olma özelliğine sahip yarım gram altın ihtiyaç duyduğunuz anda sıkıntı yaşamadan elden çıkartma güvencesi sağlar.

Güvenilir bir satıcıdan dikdörtgen plaka halinde satın alabileceğiniz yarım gram altın, beraberinde yer alan sertifikası, ürünün ayarını ve saflığını garanti altına almak üzere her ürün için özel olarak imzalanarak dünya standartlarına uygunluğunu belgeler. Bu sayede hem satın alırken hem de elden çıkartırken orijinallik endişesi yaşanma riskini ortadan kaldırır. Yarım gram altın sarraflarda, kuyumcularda, döviz bürolarında ve anlaşmalı bankalarda kolayca satılarak nakit paraya çevrilebilir.

Yarım gram altın sahtesi nasıl anlaşılır?

Dolandırıcılar, yatırımcısının güvenli liman olarak gördüğü altına da el attı. Kurulan merdiven altı atölyelerde düşük değerli altın üretildiği belirlendi. Peki, sahte ya da düşük değerli altın nasıl ayırt edilir? Uzmanlar konuyla ilgili vatandaşları uyarırken “Taklit altınlarda zaten etrafında bir incelik vardır. Renginde de bir sarılık ve bozukluk vardır. Bu renk, vatandaşın biraz daha duyarlı olmasını sağlıyor. Ama bunun birebir sahte olduğunu anlamak için de kesinlikle kesip ayar testinden geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tam Altın, Cumhuriyet Altını, Reşat Altın, Ata Altın farkı!Gram altın, çeyrek altın ve yarım altını çok iyi bildiğinizi biliyoruz. Konu 'büyük altın'a gelince, tam altın, cumhuriyet altını ve reşat altın arasındaki fark kafa karışıklığı yaratabiliyor. Şimdi aralarındaki farka bir bakalım...

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store