Tam Altın, Cumhuriyet Altını, Reşat Altın, Ata Altın farkı!

Gram altın, çeyrek altın ve yarım altını çok iyi bildiğinizi biliyoruz. Konu 'büyük altın'a gelince, tam altın, cumhuriyet altını ve reşat altın arasındaki fark kafa karışıklığı yaratabiliyor. Şimdi aralarındaki farka bir bakalım...

Yurttan ve dünyadan gelen gelişmelerden etkilen altın fiyatları son dönemdeki düşüşü nedeniyle yakından takip ediliyor. Bu haftaki FED faiz kararı sonrası da dolarda yaşanan sert düşüşün de etkisiyle altın son ayların en dip seviyesini gördü. Piyasalardaki bu dalgalanmanın ardından vatandaşların altına olan ilgisi arttı ve belli başlı konuları incelemeye aldılar. "Çeyrek ve gram altın fiyatı ne kadar? Yarım altın kaç TL oldu? Güncel Cumhuriyet ve Ata altını fiyatı. Tam altın ne kadar?" gibi aratmaların yapıldığı şu günlerde bir diğer merak konusu ise altınların arasındaki fark... Cumhuriyet altını ile Reşat altın arasındaki fark nedir? Ata altın ile Cumhuriyet altını arasındaki fark var mı? Tam altın ile Cumhuriyet altını aynı mı? İşte tüm bu soruların cevabı ve güncel altın fiyatlarıyla ilgili detaylar:

Altının gramajı, altının işçiliği, altının saflığı, altın türlerini belirleyen hususlardır. Gelin hep birlikte altının çeşitlerine, aralarındaki farkları tespit ederek incelemeye başlayalım...

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam altın ile Cumhuriyet altını arasındaki fark gramajlarıdır. Tam altın 7 gramken Cumhuriyet altını 7,20 gramdır. Her ikisi de 22 ayardır. Has altın gramajlarına gelecek olursak Tam altında 6,42 gram, Cumhuriyet altınında 6,60 gram vardır. Gerek toplam ağırlığı gerek içerisinde bulundurduğu has altın miktarıyla Cumhuriyet altını tam altına kıyasla daha pahalıdır.

Cumhuriyet Altını ile Reşat Altın Arasındaki Fark Nedir?

Reşat Altın, Osmanlı padişahı Sultan Beşinci Mehmed Reşat'ın tahta çıkışının onuncu yılı anısına bastırılmış, üzerinde Osmanlı tuğrasının olduğu altın paradır. Reşat altın 22 ayardan ve 7,20 gram saf altından oluşmaktadır. Cumhuriyet altını; üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kabartmasının yer aldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen, Türkiye’yi temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen altındır. Bu iki altını görünümlerinden ayırt etmek oldukça kolaydır. Bahsettiğimiz gibi Reşat altınının üzerinde Osmanlı tuğrası yer alırken Cumhuriyet altının üzerinde Mustafa Kemal Atatürk kabartması vardır.

Reşat altını daha nadir bulunduğundan Cumhuriyet altınına göre daha pahalıdır.

Ata Altın ile Cumhuriyet Alltını Arasındaki Fark Nedir?

Cumhuriyet altınları; tümü 22 ayar olmak üzere, sikke ve ziynet olarak iki grupta, 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir. Cumhuriyet altınlarının bir kolu olan, sikke grubunda yer alan ve halk arasında Ata altını olarak bilinen çeşidi gerçekte birlik sikkedir.

Cumhuriyet altın sikkeleri yani Ata altını ağırlıkları göz önünde bulundurularak beşe ayrılır:

Altın Gram
• Çeyreklik 1,804
• Yarımlık 3,608
• Birlik 7,216
• İkibuçukluk 18,040
• Beşlik 36,08

Cumhuriyet ziynet altınları ise ağırlıkları göz önünde bulundurularak beşe ayrılır:

Altın Gram

• Çeyreklik 1,754

• Yarımlık 3,508

• Birlik 7,016

• İkibuçukluk 17,54

• Beşlik 35,08

Etiketler altın
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store