Tasarruf yapmaya nereden başlamalısınız?

Tasarruf yapmak aslında zor değil. Tek yapmanız gereken daha sürdürülebilir ve size uygun yöntemi seçmek. Peki, sizin tasarruf yönteminiz hazır mı?

BİR ANDA KESMEK
Diyet yapmaya karar verdiğimizde bütün şekerli ve hamurlu yiyeceklerden vazgeçeriz. Daha sonra canımız istediğinde kendimizi çok sıktığımız için bir anda fazla yiyebiliriz. Harcamalardan da bir anda kıstığınızda ve satın alma dürtüsü ile karşılaştığınızda normalden fazla harcayabilirsiniz.

ÇÖZÜM: Finansal kararlarınız üzerinde çalışırken, bütçenizi önceliklendirin ve bir istek fonu ayırın, böylece gerekçesi olmayan öğeler için harcama yapma özgürlüğüne sahip olursunuz. Bunlar küçük bir ödüller olabilir, böylece istek harcamalarınıza karşı savunmasız hissetmezsiniz.

BELİRSİZ HEDEFLER
Bir planınız olmadan tasarruf etmeye başladıktan bir süre sonra veya ulaşılamaz bir hedef koyduğunuzda kendinizi daha fazla harcarken bulabilirsiniz.

ÇÖZÜM: Diğer masraflar ne olursa olsun, aydan aya gerçekçi olarak ne kadar tasarruf edebileceğinizi izleyin. Daha ulaşılabilir hedefler koyarak ilerleyin. Ne için tasarruf ettiğiniz konusunda net olun.

YALNIZ İLERLEMEK
Finansal sularda tek başına dolaşmaya karar verdiyseniz, kendinize hesap verebilirliğiniz biraz farklı olabilir. Kişisel harcama hedefleri belirleyebilir ve kendiniz için bir bütçe oluşturabilirsiniz, ancak planınızı düzenli olarak birlikte kontrol edebileceğiniz veya fikrini alabileceğiniz birisi varsa finansal kararlarınıza ulaşmak daha kolay olur.

ÇÖZÜM: Belirlediğiniz hedefleri aile veya arkadaşlarınızla paylaşın. Ayrıca arkadaşlarınızla bunu oyuna da çevirin. Bakalım kim finansal hedefine ne zaman ulaşacak?

KREDİ NOTU
Tasarruf hedeflerinize ulaşmak için çabalarken kredi notunuzu göz ardı etmeyin.

ÇÖZÜM: Kredi kartı ekstrenizi okuyun, gereksiz ve yanlış harcamaları kontrol edin, borçlarınızı zamanında ve düzenli ödeyin.

İşte kredi kartının avantajları ve dezavantajlarıİşte kredi kartının avantajları ve dezavantajlarıKredi kartları doğru kullanıldığında finansal durumunuzu yönetmenize yardımcı olacak iyi bir araçtır. İşte kredi kartının avantajları ve dezavantajları.

 

Etiketler Tasarruf Para Birikim
Yorumlar
Kalan Karakter 800