Soru - Cevap

Soran: Özlem Öner

Yüksek kredi faiziyle apart almak mantıklı mı?

Merhaba. Eşime ve bana ait araçlarımız var. Eşimin aracı 110.000 tl benim aracım 60.000 tl değerinde.Şu an 2. araca çok fazla ihtiyaç olmuyor. Bu aracı satıp 150.000 tl civarında yatırım amaçlı apart almak istiyorum, ancak konut kredi faizleri çok yüksek. Bundan sonrası gerek olmayan bir aracın sigorta, vergi yüküne katlanmak istemiyorum. Aracımı satıp döviz yada altın olarak yatırım yapıp daha sonra daha az kredi ile uygun faiz oranına göre mi kredi çekmeliyim? Yoksa beklemeden hemen mi almalıyım? Eşim de bende çalışıyoruz. Aylık gelirimiz 7000 civarı, borcumuz yok, evimiz aile büyüğümüze ait kira ödemiyoruz. 5 yaşında kızımız var seneye devlet okuluna başlayacak.
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Ne güzel ki hem varlık edinmişsiniz hem de borç yok.Tebrikler.

Aynı anda hem düşük faizli kredi hem hedefimiz olan konut  fiyatının uygun olmasını yakalamak zor. Biraz da şans, şansınız bol olsun.

Döviz veya altına yatırım yaptığınızda getirisi belli değil, düşebilir de yükselebilir de.

Eşiniz ile ortak hedefiniz yatırım amaçlı ev almak ise ve iş garantiniz, gelir yaratma devamlılığınız varsa banka faiz oranları ve masraflarını karşılaştırarak  hem de evleri araştırarak değerlendirebilirsiniz.

Para durumu olarak konut kredisi kullandığınızda, aylık borç ödemeniz, aylık gelirinizin %40 ını aşmasın diyoruz ki ailenizin finansal huzuru kaçmasın.

Aracınızı 60.000 TL ye sattığınız da 90.000 TL, 60 ay vade ve aylık %1.37 faiz ile  kredi kullanırsanız  aylık ödemeniz 2.209 TL yapar bu da sizin aylık gelirinizin  %31 ine denk gelir ki bu oran bizim önerimiz olan %40 ın altında kaldığı için neden olmasın?

Faizler düşerse de refinansman imkanlarını değerlendirerek kredi faizinizi yeni oranlara çekme imkanınız var. Ancak ilerde bu imkandan yararlanmak istediğinizde komisyon ödemeniz gerekiyor unutmayın. Son karar sizin.

 Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Vadeli Hesap Hakkında
Cevaplayan: Yıldız Sevener
BES yapmalı mıyım?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bankaya para yatırma
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nakit para
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Moneye'ye giremiyorum
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Ev mi? Arsa mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikimimin Ne Kadarı Nakit olmalı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Ticarete nasıl girebilirim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener