Soru - Cevap

Soran: Ibrahim Cem Tuna

Yatırım güvencesi

Bonoyu aktif banktan almayı düşünüyorum. Eğer alırsam yatırdığım para güvence altında mıdır ve bonoyu vadesinden önce bozdurabiliyor muyum? Eğer bonoyu vaadesinden önce bozdurursam faizden mahrum kalır mıyım? Bir de devlet bonosunun aylık faizlerini nerden bulabilirim internette bulamadım. Devlet tahvili alırsam vadesinden önce bozdurabiliyor muyum ve eğer bozdurursam faiz getirisinden mahrum kalır mıyım? Devlet tahvillerinde yatırdığım zamanın faiz koşulları mı geçerlidir benim yatırımım açısından yoksa piyasa koşullarından etkilenir mi yani diyelim ki ben yüzde 10 faizle 2 yıllık devlet tahvili aldım onun faizi hep yüzde 10 olarak mı kalır yoksa piyasaya göre parama işlenecek faiz yüzde 10'un aşağısı ya da yukarısı olabilir mi?D evlet tahvillerini vadeden önce bozdurabilir miyiz bozdurursak faiz getirisinden mahrum kalır mıyız? Bonoda veya tahvilde ana paraya dokunmadan faizini çekebilir miyiz? Eğer çekersek ana paraya faiz işlemeye devam eder mi? Teşekkürler Saygılarımla
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhabalar ;

-Tahvil ve bonolar devletlerin ya da özel şirketlerin borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardıkları borçlanma senetleridir.

-Tahvil ve bonolar arasındaki tek fark vadedir, vadesi bir yıldan daha kısa ise bono  bir yıldan daha uzun ise tahvil olarak adlandırılır.

-Bunları kamu ihraç ediyorsa  devlet tahvili yada hazine bonosu, özel şirketler ihraç ediyor ise özel sektör  bonosu ya da  tahvili diye ifade edilir.

-Devlet tahvili ve hazine bonoları devlet garantisindedir.

-Özel Sektör Tahvili ve Bonolarının; Devlet Tahvili ve Hazine Bonosundan farkı ihraççının bir banka veya anonim şirket olması dolayısıyla herhangi bir devlet garantisinin söz konusu olmamasıdır. Özel Sektör Tahvil ve Bonolarına yatırım yapan yatırımcılar, ihraççı kurumun riskini almaktadır.

-Bankalardan ve aracı kurumlardan alabilirsiniz.

 

-Bono ve tahvilde iki önemli unsur vardır faiz ve fiyat.

 Bunların ilişkisi ters yönlüdür. Piyasada ki faiz oranlarının değişimine göre  aldığınız tahvilin değeri değişir. Piyasada ki faiz oranları  yükselirse tahvilinizin değeri düşer zarar edersiniz, piyasa faiz oranları düşerse elinizdeki tahvilin değeri artar kar edersiniz.

-Sizin sorunuzda yüzde 10 sabit faizli 2 yıllık devlet tahvili aldığınızda vade sonuna kadar beklerseniz getiriniz değişmez piyasadaki dalgalanma size yansımaz faizi hep yüzde 10 olarak kalacak getiriniz değişmeyecektir.

-Vadeye kadar elinizde tutmak zorunda değilsiniz.

Ama dikkat, vadeden önce tamamını ya da kısmen satmak isterseniz kar ya da zarar edebilirsiniz yukarıda belirttiğim gibi piyasada faizler yükselmiş ise sizin aldığınız tahvilin fiyatı düşer zarar edersiniz, faiz düşmüş ise sizin tahvilinizin fiyatı yükselmiştir kar edersiniz.

Devlet tahvili, bonolarının günlük değerlerini  www.tcmb.gov.tr  adresinden, bankaların internet sitelerinden ya da ekonomi sitelerinin kanallarından öğrenebilirsiniz.                                                     

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Uzun vadeli altın yatırımı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Altın hesabı mı altın mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Maksimum Karı Nasıl Yapabillirim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Yatırım güvencesi
Cevaplayan: Yıldız Sevener
örnek olay
Cevaplayan: Yıldız Sevener
yatırım fonu türleri
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi kartı
Cevaplayan: Yıldız Sevener