Soru - Cevap

Soran: Kaya Dursun

Yatırım araçları

Merhaba, kolaylıklar diliyorum. X bankada vadeli mevduatta 225 bin lira birikimim var. Enflasyon oranı ve faiz oranlarının düşmesi ve düşecek olması sebebiyle farklı bir yatırım yapma ihtiyacı hissediyorum. Dolar çok yükseldi bu noktadan almak risk mi karar veremiyorum. Bu noktadan alırsam düştüğünde ciddi zarar edebilirim. Bu gibi nedenlerden ötürü bankaların yatırım fonlarını araştırmaya başladım. Dövize ve altına endeksli yatırım fonları hakkında ne düşünüyorsunuz? Risk almak istemiyorum. Son olarak yatırım fonları mevduatta olduğu gibi devlet garantili mi? -Bazı mecralarda yatırım fonu aldım, bir ayda %20 30 gibi kar yaptım şeklinde yorumlar görüyorum. Bunlar ana para korumalı fonlar için mümkün mü?- Çok teşekkürler, saygılarımla...
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba, tebrikler birikiminiz için.

Yatırım fonu, yatırımcılarının birikimlerini  yatırım araçlarında değerlendirmek üzere bir havuzda toplanması ve bunun  profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilmesi esasına dayanır.

Riski dağıtmak, olası değer düşüklüğüne karşı korunmak için çeşitlendirme yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz sepetin içine tek bir yatırım aracına yatırım yapan fonun yanına başka varlıklara yatırım yapan fonları koyarak riski minimize edebilirsiniz. Diyelim ki altın yatırım fonu aldınız altının değeri düşerse zarar edebilirsiniz bu yüzden biraz  döviz, biraz hisse senedi biraz tahvil  gibi. 

Koruma Amaçlı Yatırım Fonları ise belirli bir vade için, yatırımcının başlangıç yatırımının büyük bir bölümünü veya tamamını korurken bir taraftan da yatırımcıları farklı yatırım enstrümanlarının getirilerinden yararlandırmayı amaçlayan fondur.Bu tür fonların en az altı ay olmak üzere belirli bir vadesi vardır ve koruma özelliğinden faydalanabilmek için fon paylarının, vadeye kadar elde tutulması gerekir.

Yatırım fonları, tasarruf mevduatı sigorta fonunun garantisi kapsamında olmamakla beraber Fon  portföyünde bulunan menkul kıymetler, resmi takas ve saklama kuruluşu olan Takasbank A.Ş. güvencesinde saklanmaktadır.

Bankanıza danışarak karar verebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Kur korumalı mevduat hesabı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nereye yatırım yapsam iyi olur ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kamu personeli ek iş
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Araba doğru bir yatırım mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi kart talebim onaylanır mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Aracı kurumlar güvenilir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi notum yükselir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Proje aşamasında emlak almak
Cevaplayan: Yıldız Sevener