Soru - Cevap

Soran: Doğukan Doğu

Nasıl yatırım yapmalıyım?

Merhabalar, 23 yaşındayım işe yeni başladım yaklaşık 6000 lira maaş alıyorum aylık kira giderim yok. Paramı nasıl kullanmalıyım bilmiyorum. Yatırımlar veya yatırım araçları hakkında bilgim yok. Paramı nasıl kullanmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba; geliriniz daim olsun.

Yatırım araçları hakkında doğru kaynaklardan okuyarak, araştırarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yeter ki bilmediğiniz, güvenmediğiniz alanlara paranızı koymayın. Ve sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle, duyumlarla değil, bilgilenerek ve kendi risk algınıza, beklentilerinize  göre karar verin.

İsterseniz üçte bir kuralını uygulayabilirsiniz. Üçte birini hisse senedi, üçte birini faiz getirisi olan araçlara, üçte birini altın ve dövize ayırarak çeşitlendirebilirsiniz.

Gerektiğinde de ağırlıklarını kendi risk algınıza ve beklentilerinize göre değiştirebilirsiniz. Son karar sizin. Bankanıza mutlaka danışın, önerilerini dikkate alarak ve bu önerdikleri yatırım araçlarının avantajları, dezavantajlarını değerlendirerek karar verebilirsiniz.

Ayrıca, FODER-Finansal Okuryazarlık ve Erişim derneğini web sitesinden, sosyal medya kanallarından takip ederek bilgilenebilirsiniz. FODER Yönetim Burulu başkanı Sn. Attila Köksal'ın ''Parasal Konularda Yaptığımız Hatalar'' isimli kitabından da yaralanabilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Kur korumalı mevduat hesabı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nereye yatırım yapsam iyi olur ?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kamu personeli ek iş
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Araba doğru bir yatırım mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi kart talebim onaylanır mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Aracı kurumlar güvenilir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi notum yükselir mi?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Proje aşamasında emlak almak
Cevaplayan: Yıldız Sevener