Para Motivasyon Sağlar Mı?

Paranın motivasyon olarak üzerimizde çok büyük etkisi vardır. Buna çocuklar da dahil. Birçok ebeveyn, çocuklarının bir harçlıkla veya bir Monopoly oyunuyla bile değiştiğini gözlemlemiştir. Ve şimdi bilim bunu doğruluyor.

Paranın motivasyon olarak üzerimizde çok büyük etkisi vardır. Buna çocuklar da dahil. Birçok ebeveyn, çocuklarının bir harçlıkla veya bir Monopoly oyunuyla bile değiştiğini gözlemlemiştir. Ve şimdi bilim bunu doğruluyor.

Minnesota Üniversitesi ve Chicago'daki Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, paranın ne olduğu konusunda somut bilgisi olmayan çocuklar bile, sadece onunla karşılaştıklarında davranışsal değişiklikler sergiliyorlar.

İki kıtada yapılan bir dizi deneyde, 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklardan önce bir öğeyi para, düğme ya da şeker sınıflandırmaları istendi. Daha sonra, zor bir puzzle’ı tamamlamak, deneycinin bir sonraki çocuğa vereceği görevi ayarlamasına yardımcı olmak için boya kalemlerini toplamak veya eve götürebilecekleri veya başkalarıyla paylaşabilecekleri Disney çıkartmalarını seçmek gibi başka bir görev verildi.

Deneyler, paranın sıkı çalışma için güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu ortaya koydu: Parayı sınıflandırması için atanan çocukların puzzle üzerinde çalışmaya daha uzun süre ayırma olasılıklarının daha yüksek olduğu gözlendi. Ancak bu çocuklar, bir sonraki grup için hazırlıklara katılmaları istendiğinde daha az boya kalemi topladılar. Ayrıca, diğer öğeleri sıralayan çocuklardan daha fazla çıkartma almaya ve daha az paylaşmaya eğilimlilerdi.

Minnesota Üniversitesi'nde para psikolojisi konusunda uzman bir pazarlama profesörü olan çalışmanın ortak yazarı Kathleen Vohs bu durumu şöyle açıklıyor: "Para iki ucu keskin bir kılıçtır. Konsantrasyon ve çaba açısından iyi sonuçlar verir, ancak yardım etme, alma ve bağış yapma söz konusu olduğunda istenmeyen sonuçlar verebilir."

  

Güldür Güldür Show - Yolda Para Bulma Çok ihtiyacı olduğu bir zamanda yolda para bulan bir adamın başına gelenler anlatılıyor! Peki onunla ne yapıyor? Hadi izleyelim!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store