Pandemi Sürecinde En Çok Nerelerden Alışveriş Yapıldı?

Koronavirüs sebebiyle evlerde kalındığı dönemde en çok nerelerden alışveriş yapıldı? Tüketicilerin ne kadarlık kısmı yerel satıcıyı tercih etti? Mastercard araştırmasına göre Türkiye'de en hızlı sıçrama yapacak işletme alanları hangileri?

Güncelleme:

Mastercard tarafından yaptırılan araştırma, Avrupa’da COVID-19 salgın dönemi sonrası en hızlı sıçrama yapan küçük işletmelerin kasap, fırın ve manavlar olduğunu; COVID-19 pandemi döneminde e-ticarette yaşanan ivmenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ortaya koydu. Bağımsız araştırma şirketi Fly, araştırma kapsamında Haziran ayında Avrupa çapında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 ülkede 10 bin kişi ile anket gerçekleştirdi.

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de salgın süresinde yaşanan eve kapanma dönemi sonrası alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 59’u, esnafın işlerinin düzelmesine yardımcı olmak için kendi çevrelerindeki dükkanları kullanmaya çalıştıklarını, diğer kişiler ise karantina başladığından bu yana yakın çevrelerinde yeni dükkan ve mağazalar keşfettiklerini belirtti.

Avrupa'da Alışveriş Tercihleri Nasıl Oldu?

Avrupa geneline bakıldığında, yakın çevresindeki dükkanları keşfedenlerin oranı 3’te 1 oldu. Avrupa'da her 3 kişiden 2’si, Türkiye’de ise neredeyse her 4 kişiden 3’ü alışveriş ve seyahatle ilgili tüm kısıtlamalar kaldırılsa bile, kendi çevrelerindeki yerel dükkanlardan alışveriş yapmaya devam etmeyi planladıklarını belirtti.

Türkiye'de İhtiyaç Sahiplerine Destek

Türkiye’de her 5 kişiden 4’ü son birkaç aylık sıkıntılı sürecin çevrelerindeki ihtiyaç sahibi insanları daha fazla fark etmelerine yol açtığını, yüzde 54’ü ise kendilerinde topluluk bilincini daha da geliştirdiğini söyledi. Her 2 kişiden 1’i artık komşularına 'Merhaba' deme olasılıklarının daha fazla olduğunu belirtirken, yüzde 42'si de yerel dükkan sahiplerinin isimlerini bilmeleri gerektiğini dile getirdi. Avrupa geneli ile kıyaslandığında Türkler’in bu konuda daha hassas olduğu görüldü. Avrupa’da yaşanan sürecin çevrelerindeki ihtiyaç sahibi insanları daha fazla fark etmelerine yol açtığını söyleyenlerin oranı yüzde 59, kendilerinde toplum bilincini daha da geliştirdiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 47’de kaldı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her 3 kişiden 1’i yani yüzde 35’i yerel kafeleri özlediğini dile getirirken, yüzde 33'ü de maddi sıkıntılarından kurtulmalarına yardımcı olmak için gelecekte yakın çevrelerindeki kafe ve restoranlarda daha fazla yiyip içeceklerini bildirdi. Yüzde 29'u kısıtlamalar sonrası dükkânlar kapılarını açtığında yerel kafe ve barlarından 'paket servis' aldıklarını söyledi.

Normalleşme sürecinde bir sıçrama görmesi beklenen diğer dükkanlar arasında kuaför ve berberler geliyor. Tüketicilerin yüzde 56’sı evde saçlarını kendileri kesmek ya da aile bireyleri veya arkadaşlarına kestirmek yerine kendi kuaförlerini bekliyor. Öte yandan Avrupa’da da, Türkiye’de de bu süreçte geleneksel yolla süt satışlarında da bir canlanma olduğu görülüyor. Araştırma sonuçları içinde Türkiye’yi diğer ülkelerden ayrıştıran en büyük fark da bu alanda oldu. Türkiye’de insanların yüzde 46'sı eve kapanma döneminde eve süt getirttiklerini söylüyor ve yüzde 42'si bu hizmeti almaya devam etmek istiyor. Avrupa’da eve süt getirtenlerin oranı yüzde 20’de, bu hizmeti almaya devam etmek isteyenlerin oranı da sadece yüzde 18’de kalıyor.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “Yaşadığımız pandemi ve karantina süreci, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alışveriş yapma şeklimizi değiştirdi. Bu süreçte online ve temassız harcamalarda gözlemlediğimiz büyük sıçramaların yanı sıra, bir başka gözlemimiz de tüketicilerin kendi çevrelerindeki yerel işletmelere yönelmesi oldu. KOBİ’lerimiz, mal ve hizmet sağlamak ve ekonomilerin canlanmasına katkı sağlamak konusunda kuşkusuz önemli bir role sahip. Ama bu dönemde aynı zamanda yerel halkı destekleyen ve toplum bilinç ve ruhunu geliştiren tamamlayıcı ve daha geniş bir rol üstlendiklerine de tanıklık ettik. Yaşadığımız bu zor zamanlar, Avrupa genelinde olduğu gibi Türkiye’de de yerel işletmelere sadakatin arttığı bir dönem oldu. Bu durumun kalıcı olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mastercard’ın araştırmasına göre Türkiye’de normalleşme sürecinde en hızlı sıçrama yapması beklenen 10 yerel işletme kategorisi ise şu şekilde:

1. Fırınlar
2. Manavlar
3. Kasaplar
4. Şarküteri / Mandıra
5. Yerel restoranlar
6. Berber ve kuaförler
7. Küçük butikler
8. Nalburlar / Hırdavatçı dükkanları
9. Yerel kafeler
10. Tekel bayileri

Mastercard araştırması; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna olmak üzere 16 ülkeyi kapsıyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800